fxp
שחזור סיסמה הרשמה
  • רשומים
  • מחוברים כרגע
הרשמה לאתר
תגיות: שיר
פרסום|

שיר קנייה בדיזנגוף/ארז ביטון

1. 05-08-2008 11:27 #1
    בן
    שם פרטי
    אבי
    שיר קנייה בדיזנגוף/ארז ביטון

קניתי חנות בדיזנגוף
    כדי להכות שורש
    כדי לקנות שורש
    כדי למצוא מקום ברוול
    אבל
    האנשים ברוול
    אני שואל את עצמי
    מי הם האנשים ברוול
    מה יש באנשים ברוול
    מה הולך באנשים ברוול,
    אני לא פונה לאנשים ברוול
    כשהאנשים ברוול פונים אליי
    אני שולף את השפה
    מילים נקיות,
    כן אדוני,
    בבקשה אדוני,
    עברית מעודכנת מאוד,
    והבתים העומדים כאן עליי
    גבוהים כאן עליי,
    והפתחים הפתוחים כאן
    בלתי חדירים לי כאן.

בשעה אפלולית
    בחנות בדיזנגוף
    אני אורז חפצים
    לחזור לפרוורים
    ולעברית האחרת.

ניתוח השיר

השיר מתאר חוויה אישית של הדובר, ניסיון שלו להשתלב בלב ליבה של החברה התל אביבית, קפה רוול ברחוב דיזנגוף מסמל אותה.
    השיר כתוב בגוף ראשון. זהו ניסיון שנכשל מכיוון שהחברה מתנשאת וסגורה לפניו של בן הפרוורים (אזור מגורים מחוץ לעיר הגדולה). הדובר לא מצליח להרגיש תחושת שייכות טבעית ולכן הוא קונה חנות בדיזנגוף ועל ידי כך מנסה ליצור מצב בו הוא שייך למקום הזה. הנימוק לקניית החנות הוא גלוי בשיר והוא נועד כדי לקנות שורש ולהכות שורש. הניסיון לקנות או להכות שורש הוא ניסיון ליצור שייכות למקום מסויים אבל התהליך של יצירת שורשים הוא בהכרח תהליך ארוך. לפעמים הוא לוקח חיים שלמים והוא לא ניתן לרכישה או לקנייה חומרית כלשהי (כמו הקנייה של החנות בדיזנגוף).

בשיר, שואל הדובר את עצמו שאלות רטוריות וציניות (שאלה רטורית היא שאלה שהשואל לא מצפה לקבל תשובה או שהתשובה שלה ברורה לשואל). השאלות הרטוריות הן:

מי הם האנשים ברוול?
    מה יש באנשים ברוול?
    מה הולך באנשים ברוול?

השאלות של הדובר מתארות את הניסיון שלו להתערות (להיות חלק) מהחברה הזו אבל החברה מתגלית כמתנשאת וקרה. הדובר מותח על יושבי רוול ביקורת חברתית מכיוון שזוהי חברה שלא מוכנה לקבל לתוכה אנשים אחרים שהם אולי ממוצא אחר, מעמד חברתי אחר וכדומה.

הדובר לא פונה אל האנשים ברוול אבל כאשר הם פונים אליו הוא "שולף" את השפה. הביטוי לשלוף את השפה מזכיר שליפה של אקדח או שליפה של שפן מכובע. הדובר משתמש בשפה תיקנית כאילו היא כלי נשק שבעזרתו הוא יכול להתגונן מפני העולם שהפך לעוין כלפיו כאילו היה משתמש בשפתו הטבעית. הוא גם מפתיע את האחרים בכך שהוא יודע להשתמש באותה השפה שהיא כביכול שלהם. הדובר מרגיש כעס והוא מפגין זאת על ידי שימוש בביטוי מלחמתי ("לשלוף"). הדובר כועס גם על יושבי רוול וגם על עצמו: מצד אחד הוא רואה ביושבי רוול אנשים מתנשאים, חסרי תוכן וכדומה אבל מצד שני הוא מבטל את עצמו בפניהם והוא משתמש בביטויים:
    "כן אדוני"
    "בבקשה אדוני"

הדובר משתמש ב"מילים נקיות". המטאפורה הזאת מתארת את השפה השונה, האחרת מעולמו של הדובר. עבורו זוהי "עברית מעודכנת מאוד". למרות מאמציו, החברה התל אביבית נשארת סגורה בפניו. למרות שהדובר "חמוש" בשפה שלהם הוא לא מצליח.

בסוף הבית הראשון מתאר המשורר באמצעות מטאפורה את החברה התל אביבית הסגורה בפניו: "והבתים עומדים כאן עליי, גבוהים כאן עליי.."
    התמונה המצטיירת כאן היא של בתים גבוהים, לעומתם מרגיש הדובר קטן ועלוב. מדובר בתחושה סובייקטיבית יותר מאשר מציאות קיימת מכיוון שברחוב דיזנגוף אין בתים גבוהים במיוחד (בזמן ההוא).
    הצירוף השני: "והפתחים הפתוחים לי כאן, בלתי חדירים לי כאן.."
    גם מטאפורה זאת היא סובייקטיבית ומתארת את תחושתו האישית של הדובר מול החברה הסגורה בפניו. למרות שלכאורה ישנם פתחים, דלתות וכדומה, כל אלו סגורים חברתית בפניו.

בבית השני, חוזר הדובר בשעה אפלולית, בסתר, כשהוא מרגיש כישלון ועצב על הניסיון שלו להשתלב. הוא למד להכיר את פניה האמיתיים של החברה אליה הוא ביקש להשתייך (חברה צבועה וריקנית) אולם יחד עם זאת יש בו תחושה חזקה של תסכול ועצב מכיוון שהוא לא הצליח להיות חלק מהחברה גם אם היא רחוקה מלהיות חברה אידיאלית. הדובר אורז את חפציו, חוזר לפרוורים, עם העברית האחרת.

2. 05-08-2008 14:58 #2
    בן
    שם פרטי
    אלעד.
    חחח...
    למדתי את השיר הזה...
    תודה רבה..

3. 05-08-2008 15:58 #3
    בן
    שם פרטי
    שגיב
    וואו!!!
    אבי יא זבל!!!
    גנבת לי סיכום, אני רציתי לכתוב את הסיכום הזה!!!!
    איזה זבל..
    סתם, אוהב אותך XD
    סיכום יפה!

4. 05-08-2008 16:48 #4
    בת
    אבי זה סיכום שלך?:O
    יפה, כל הכבוד ותודה

5. 05-08-2008 17:19 #5
    בן
    שם פרטי
    אבי
    זה סיכום של המחברת שלי יותר נכון

מקרא דרגות:  » יו"ר » מנכ"ל » מנהל ראשי » מפקח » מנהל פורום » צוות פרוייקטים » צוות סיקורים » משתמש כבוד » היכל התהילה » Champ » משקיען כבוד » Winner