fxp
שחזור סיסמה הרשמה
  • רשומים
  • מחוברים כרגע
הרשמה לאתר הרשמה באמצעות facebook
מדריך|

גידול אוגרים

1. 17-08-2008 00:09 #1
    בת
    שם פרטי
    אלינה :]
    האוגרים הם מכרסמים קטנים שהפכו לחיות מחמד פופולריות, בין השאר מפני שהם קטנים מאד- מעין "חית צעצוע", ומכיוון שמחירם נמוך.
    קל לזהות אותם: הם חסרי זנב ויש להם מעין כיסים ענקיים בלחיים הנמשכים
    מחלל הפה לאורך הצוואר ועד הכתפיים.
    שקי הלחיים של האוגר משמשים למאגר מזון-ומכאן שמם- אוגרים. כמו כן, בעיתות סכנה האמא דוחפת לתוכם את הגורים כדי להגן עליהם.

מוצאם של האוגרים –מהמזרח התיכון. האוגר הנפוץ ביותר הוא האוגר הזהוב (נקרא גם האוגר הסורי).אוגר נוסף, האוגר הסיבירי, קטן יותר וגודלו כגודל עכבר.

דיור:
    הכלוב צריך להיות מפלסטיק קשיח או מזכוכית.אלו הם חומרים קלים לניקוי והאוגר אינו מסוגל לכרסם אותם. חשוב לוודא שהכלוב אינו מאפשר בריחה. אוגרים הם ברחנים מיומנים. ואם הם בורחים מהכלוב קשה למצוא אותם. כאשר הם מחוץ לכלוב ,הם עלולים לכרסם רהיטים , חוטי טלפון וחוטי חשמל וכו...

חשוב לצייד את הכלוב במתקני כושר: האוגר אוהב להתעמל. יש לשים לו גלגל (רצוי ממתכת כדי שלא יכרסם אותו), וכמה צינורות קטנים שיוכל לרוץ בתוכם..
    את תחתית הכלוב יש לרפד בנסורת . יש להחליף את הנסורת לעתים תכופות ולא פחות מפעמיים בשבוע.

תזונה:
    בטבע אוגרים אוכלים הכול. בשבי צריך לתת להם מזון מוכן הנקרא "כופתיות" המיוחדות למכרסמים. חשוב שתכולת החלבונים תהיה לפחות 16%.
    ניתן להוסיף להם כמות מזערית של ירקות, פירות ולחם מחיטה מלאה.

רבייה:
    אם לא מתכוונים לגדל משפחה, יש לגדל את המכרסמים בנפרד: כל אוגר בכלוב משלו. נקבות בוגרות נוטות לתקוף זו את זו. גם נקבה עלולה להתקיף את הזכר הקטן ממנה ולכן חשוב להרחיק את הזכר אחרי ההזדווגות.

ההריון נמשך כ 16 ימים. לפני ההמלטה ,הנקבה נעשית מעט חסרת מנוחה ולעתים מדממת קצת.
    הגורים נולדים קרחים, עם עיניים ואוזניים סגורות , אבל השיניים הקדמיות כבר במקום.
    לאחר ההמלטה צריך להשאיר בתוך הכלוב מים ומזון בשפע. אסור להפריע לנקבה ולגורים לפחות במשך השבוע הראשון לחייהם. (כולל ניקיון הכלוב).
    אם מטרידים את האם או את הגורים היא עלולה לאכול את הגורים שלה.

מומלץ להפריד את הזכר מהנקבה עד לאחר הגמילה (כשלושה שבועות) .זה נכון בעיקר לגבי האוגר הסורי. האוגרים הסיבירים פחות תוקפניים ולא תמיד צריך להפריד ביניהם.

האוגרים הצעירים מתחילים לאכול מזון מוצק בגיל 7-10 ימים, ובדרך כלל נגמלים בגיל 3 שבועות. בתקופה הזו מאד חשוב להרטיב את הכופתיות כדי שיהיו רכות. יש לשים את האוכל על רצפת הכלוב או קרוב אליה. את בקבוקי המים יש למקם כך שפתחם יהיה נמוך מספיק בשביל הגורים.

דברים שכדאי לקחת בחשבון לפני שקונים אוגר:

האוגר הינו חיה שפעילה בלילה וישנה ביום. כשמעירים אותו באמצע שנתו – הוא עלול לנשוך, בייחוד אם מפתיעים אותו.
    אם ילד קטן יפיל את האוגר מידיו- דבר שקורה אם הילד ננשך, לדוגמה- האוגר עלול לשבור רגל או להיפגע בצורה כזו או אחרת. ולכן אני לי ממליץ על האוגר כחית מחמד לילדים קטנים .

כמו כן, אוגר מסוגל ל"הסתובב בתוך עורו" : אם מחזיקים אותו בתלייה מהעורף הוא מסוגל להסתובב למרות שעורפו תפוס- ולנשוך את האוחז בו.

נקודה נוספת שיש להביא בחשבון הינה תוחלת החיים הקצרה של האוגר.
    אוגר חי בממוצע שנה וחצי עד שנתיים וחצי . עובדה זו צריכה להילקח בחשבון כאשר קונים אוגר לילד.

בגלל גדלם הקטן, והעובדה שהם פעילים בשעות הלילה וישנים במשך היום, לא תמיד שמים לב שהאוגר חולה. כשכבר לוקחים אותו לווטרינר- הוא עלול להיות חולה מאד.
    שימו לב לשינויים בהרגלי האוגר שלכם: ירידה בתיאבון, עינים שקועות או לא מבריקות, הפרשה מהעיניים או מהאף, הליכה בצעדים נוקשים או נשירת שיער- קחו אותו לווטרינר. זוהי רשימה חלקית בלבד של סימני מחלה.

הפיסקה הראשונה קרדיט לוקיפדיה
    וכול השאר קרדיט לי..

עם ישלכם עוד מידע בישביל אני ישמח ויוסיף אותו למדריך.
    נערך לאחרונה על ידי BulibuK, 17-08-2008 בשעה 00:42

2. 17-08-2008 00:13 #2
    בן
    ~*ראשון*~
    תודה רבה

3. 17-08-2008 00:15 #3
    בת
    שם פרטי
    בקשה.. =]

4. 17-08-2008 00:24 #4
    בת
    שם פרטי
    מירי
    תודה
    זה יעזור להרבה מאוד ילדים שמגדלים בפעם הראשונה

5. 17-08-2008 00:28 #5
    בן
    שם פרטי
    שחר ツ
    תודה רבה כל הכבוד על ההשקעה

6. 17-08-2008 00:42 #6
    בת
    שם פרטי
    בקשה..
    בכייף..!!

7. 17-08-2008 00:53 #7
    בן
    יפה מאוד על ההשקעה למרות שאפשר גם כלובי ברזל סנדרתים.
    תודה =]

8. 17-08-2008 00:55 #8
    בן
    אוגר ועכבר זה ממש לא אותו דבר
    אוגר יכול לחיות גם בכלוב עם סורגים לא הכי צפופים עכבר צריך כלוב שהרווחים בין הסורגים יהיו ממש ממש ממש צפופים כי הוא הרבה יותר קטן ורזה וגמיש לכן מגדלים אותו הרוב בתוך אק' למיניהם
    אצל העכברים אפשר ואף רצוי להשאיר אתה זכר עם הנקבות והגורים מכיוון שהוא עוזר לנקבה צריך להפריד אותו רק בגיל שבועיים וחצי על מנת שלא ינסה לגרש \ לסרס את הגורים בנשיכות על מנת שלא יישתלטו לו על הטריטוריה
    אצל אוגרים חיבים להפריד את הזכר בתחילת השבוע השני של ההריון או אם אפשר בתחילת ההריון ולא מחזירים אותו לכלוב עד שלא מוכרים\מוסרים\מפרידים את שאר הגורים אם הוא ייכנס ויהיה שם משהו אחר חוץ מנקבה\שתייפ\שלוש\ארבע הוא ייתקוף וייתקפו אותו
    שכחת לציין שאסור להרבות עכברים\אוגרים בתוך המשפחה כלומר אחים הורים וילדים אסור שהם ירבו אחד את השני זה כמוא צל בני האדם גורם לעיוותים ובעיות
    בקשר למזון
    ממש לא מאכילים אוגר\עכבר בפירות וירקות זה גורם לשתן שלו להסריח ברמה מטורפת
    אם רוצים לשדרג להם את הכופתיות אפשר לקונת גרעיני חמנייה \ גרעיני תירס יבשים (פוקפורן לא מוכן כאילו רק הגרעינים אבל חשוב שאין עליו חמאה או מלח או משהו בסגנון)
    יש גם אוכל שהוא תערובת של כותיות + גרעינים שונים שזה מעולה לעכברים ואוגרים אבל עולה ממש טיפה יותר
    אם מאכילים את האוגר\עכבר בפירות או ירקות זה רק יומיים לפני החלפת הנסורת וניקוי הכלוב על מנת שהוא יאכל יטיל את השתן המסריח ואז תוחלף הנסורת ויונקה הכלוב
    גם שכחת לציין איך לנקות את הכלוב
    כלוב מנקים עם מים חמים וסבון כלים אפשר אבל חשוב לדאוג שכל פפיסת סבון תרד לפניי שמחזירים לכלוב חשוב לנקות טוב טוב על מנת לא לפתח מחלות ועל מנת שהסבון יירד בכולו
    נסורת ממש לא מחליפים יורת מפעמיים בשבוע וגם זה מוגזם אפשר פעם אחת זה תלוי בהרבה גורמים
    חשוב לציין גם שכששמים נסורת שמיםש כבה של כ4 ס"מ או יותר על מנת שיאכל להתחפר בה
    חשוב לצרף לכלוב של אוגגרים גם אבן גיר מיוחדת שאפשר לקנות בחנויות לחיות שאותה הוא מכרסם מכיוון שהשיניים שלו צומחות כל הזמן הוא חייב לכרסם ולשפשף ואתם אחרת זה יפריע לו מאוד
    בלכ מקרה תודה רבה על מה שכתבת אני יישמח אם תוסיפי את המידע שלי כי הוא ממש חשוב

9. 17-08-2008 01:46 #9
    בן
    שם פרטי
    תומר (:
    היי אלינה,
    כל הכבוד על ההשקעה הרבה.
    לצערי טעית בדבר אחר- גידול עכבר וגידול אוגר זה דבר מאוד שונה, שיניתי רק את הכותרת.
    תשתדלי לתקן מה שרשמת לגבי גידול עכבר בכדי לא להטעות.
    ישר כוח, המשיכי כך :]

10. 17-08-2008 01:48 #10
    בת
    שם פרטי
    תודה רבה..
    ושוב סליחה על הטעות.
    לא יחזור על זה..

11. 17-08-2008 02:03 #11
    בן
    אין לך מה להתנצל
    ד"ר האמסטר חבל ששינת את הכותברת במקום פשוט להוסיף אתה מידע לגביי העכברים
    ואלינה אני מבין שזה השם שלך =]
    אני ישמח אם תוסיפפי את המידע שנתתי

12. 17-08-2008 03:17 #12
    בת
    שם פרטי
    בכייף..
    =]

תודה שוב..

13. 17-08-2008 09:25 #13
    בן
    תודה רבה!

14. 17-08-2008 11:45 #14
    בן
    שם פרטי
    אהרון
    וואו מידע מאד מעניין והכרחי!
    תודה רבה!

15. 17-08-2008 12:10 #15
    בן
    שם פרטי
    איתי P:
    יוזמה נחמדה וטובה, אך יש מס' טעויות שלדעתי ראוי לתקן כדי למנוע הטעיית מגדלים מתחילים.

ציטוט פורסם במקור על ידי bulibuk צפה בהודעה
    דיור:

הכלוב צריך להיות מפלסטיק קשיח או מזכוכית.אלו הם חומרים קלים לניקוי והאוגר אינו מסוגל לכרסם אותם.
    לאו דווקא, יש גם כלובי מתכת מעולים המיועדים למכרסמים והם גם יותר מאווררים ומונעים "צליה" של האוגר.

רבייה:

אם לא מתכוונים לגדל משפחה, יש לגדל את המכרסמים בנפרד: כל אוגר בכלוב משלו. נקבות בוגרות נוטות לתקוף זו את זו. גם נקבה עלולה להתקיף את הזכר הקטן ממנה ולכן חשוב להרחיק את הזכר אחרי ההזדווגות.

זה כבר מיתוס חסר בסיס, בטיפול נכון לא יהיה מריבות בין האוגרים. הסיבה להפרדה זמנית של הזכר היא רק לאחר הלידה ובאופן זמני בלבד (וגם זה ממש לא חובה).

אני גידלתי הרבה אוגרים (שגם התרבו אצלי) למשך שנים ולא קרה לי אף מקרה של תוקפנות בין האוגרים.

את תחתית הכלוב יש לרפד בנסורת . יש להחליף את הנסורת לעתים תכופות ולא פחות מפעמיים בשבוע.
    אפשר להחליף גם פעם בשבוע/שבועיים או יותר, תלוי במצב הנסורת (עד כמה היא מלוכלכת).

אני לי ממליץ על האוגר כחית מחמד לילדים קטנים .
    שוב, הכל תלוי בטיפול. אני גידלתי אוגרים גם כילד קטן והם חיו חיי אושר.

יום טוב, איתי.

מקרא דרגות:  » יו"ר » מנכ"ל » מנהל ראשי » מפקח » מנהל פורום » צוות פרויקטים » צוות סיקורים » משתמש כבוד » היכל התהילה » Champ » משקיען כבוד » Winner