fxp
שחזור סיסמה הרשמה
  • רשומים
  • מחוברים כרגע
הרשמה לאתר

מדריך צילום ~ חלק ב'. קומפוזיציה + זויות המצלמה.

1. 04-07-2009 18:23 #1
    בן
    מדריך צילום - ב'.
    קומפוזיציה-המשך מחלק א':

כדי להבליט את התלת מימדיות בפריים, הדמות צריכה לזוז בצורה אלכסונית.
    מצד לצד או הליכה ישרה לכיוון המצלמה לא נותנים את תחושת העומק שהליכה באלכסון נותנת, שכן היא כוללת בתוכה את ה-Background ואת ה-Forground (ברוב המקרים) שביחד יוצרים את התלת מימדיות בפריים.

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
    שיווי משקל:

הקומפוזיציה אמורה לייצר הרמוניה בפריים. היחס הוא גם בין האלמינטים השונים בפריים וגם בפריים עצמו. ההרמוניה יוצרת רגיעה אצל הצופה.
    אם הפריים אינו הרמוני, זה משנה משהו בפסיכולוגיה של הצופה ומכריח אותו לחשוב על משהו או לצפות למשהו.
    לדוגמה, חדר שינה אפרורי לא ייצור תחושה כלשהי אך אם תופיע פתאום בקצה המסך שידה אדומה או מעיל צהוב, זה יעורר משהו אצל הצופה שיגרום לו להפעיל את "התאים האפורים" לגביו.

כל חלק מהפריים, בעיקר ימין ושמאל, דורש שיווי משקל והרמוניה עם הצד השני.
    אחד הדברים היותר חשבים בפריים הוא כיווני המבט.
    למבט יש חלק מרכזי ביותר בבניית שיווי המשקל בפריים ויוצרים ציפיה מסוימת. לפעמים יודעים על מי/מה הדמות מסתכלת ולפעמים לא. לפעמים המבט נמצא בתוך הפריים ולפעמים מחוץ לו.

אסור לגרום לדמות להביט אל תוך הקהל (ישירות למצלמה). זה מכיוון שבכך הדמות שוברת את המרחב הקולנועי והיצירה כולה.

2 מושגים:
    • אובייקט-פריט כלשהו ביקום. (כיסא, מקרר, בניין, כוכב, לוויתן, חיידק, גז, מים, אבן, גפרור....)
    • סובייקט-יצור אנושי. (אדם, חווה, משה, אובאמה, שרון, רחל, נעמי, עופר, וויליאם, הלנה....)
    -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

זויות הצילום:

זהו נושא חשוב מאוד בצילום מקצועי ובלעדיו כמעט ולא ניתן להתקדם לעבודות צילום איכותיות.

ישנן 5 זויות צילום עיקריות בהן הצלם והבמאי משתמשים כדי ליצור אוירה בפריים ולאפיין דמויות שונות בו.

1. זוית ישרה - צילום בגובה העיניים. קנה המידה המקובל והמדובר הוא אנושי, גובה העיניים. מרחקים הנוחים לאדם. אדם העומד נראה סביר, אך צילום ירח למשל נראה פחות טוב. המצלמה נמצאת בגובה עיניו של האדם אותו היא מצלמת.
    דוגמה: מדריך צילום ~ חלק ב'. קומפוזיציה + זויות המצלמה.
    ניתן לראות את הדמות עומדת ישר, אנו רואים אותה בגודל סטנדרטי. המצלמה נמצאת מול הדמות, בגובה העיניים.

2. זוית גבוהה - המצלמה נמצאת גבוה יותר מהאובייקט המצולם. מאחורי הדמות מתקבלת האדמה. הרקע הוא אדמה או מה שתחתי הדמות (ריצפה וכדומה..). מבחינה פסיכולוגית מתקבלת דמות חלשה, מושפלת ובעמדת נחיתות.
    כמו שניתן לראות, רואים חלק קטן מהשמיים, בעיקר אדמה. הדמות באמת נראית מסכנה. המצלמה מוצבת מעל הדמות.

3. זוית נמוכה - המצלמה נמצאת נמוך יותר מהאובייקט המצולם. הצילום המתקבל הוא מלמטה למעלה. רקע הדמות הוא השמיים, המרחבים ומה שמעליה. הדמות המתקבלת הינה עוצמתית, שולטת, גיבורה או מאיימת.
    הדמות נראית עוצמתית וחזקה. (סליחה על הציור העקום...) המצלמה מוצבת מתחת לדמות.

4. עין הציפור - באופן מולחט מלמעלה למטה. דוחסת את הדמויות לתוך הקרקע ומייצרת עולם דו מיימדי. במקומות מסוימים מנסים לשדר שטחיות של העולם או שהגיבור תופס את העולם כשטחי או שהדמות עצמה שטחית. לא מרבים להשתמש בזוית זו בקולנוע.

העיגול השחור הוא הדמות. נדיר בקולנוע.

5. זוית עקומה - בדר"כ וריאציה של הזיות הישרה. מוציאה את המצלמה מאיזון. עקומה, המרחב בה שבדר"כ ישר, נראה עקום. התחושה הפסיכולוגית היא שהעולם לא יציב או מעוות. משהו בו לא תקין, או שהגיבור אינו שפוי ורואה את העולם בצורה עקומה ומעוותת. גם זוית זו נדירה בקולנוע.

עד כאן מדריכנו.
    בחלק הבא - גדלי פריים.

NOV'11
    3RD FLOTILLA

2. 04-07-2009 18:32 #2
    בן
    שם פרטי
    ירדן xD
    ממש מושקע!!! להכניס ללינקיה!!!

3. 04-07-2009 18:41 #3
    בן
    אתה כתבת הכל?
    מנהל ראשי וראש צוות פרויקטים לשעבר

4. 04-07-2009 18:42 #4
    בן
    שם פרטי
    ירדן גדו
    נכון זה מושקע.
    אבל זה אני לא נראה לי כל כך הגיוני שעושים שימוש במה שאמרת מבחינה פסיכולוגית. נגיד ויש מישו שיושב בקולנוע ואז רואה שוט של מישו שמצולם מלמטה, זה לא יגרום לו לחשב שהדמות שמופיע היא הגיבור, השם בשביל לראות את המכלול של כל הסרט. אני גם לא חושב שועשים בזה שימוש. בקולנוע משתמשים בזווית כאלה בשביל ליצור שוט מעניין יותר בלי קשר להיבט הפסיכולוגי של הצילום.

5. 04-07-2009 19:09 #5
    בן
    ציטוט פורסם במקור על ידי XXירדןXX צפה בהודעה
    נכון זה מושקע.
    אבל זה אני לא נראה לי כל כך הגיוני שעושים שימוש במה שאמרת מבחינה פסיכולוגית. נגיד ויש מישו שיושב בקולנוע ואז רואה שוט של מישו שמצולם מלמטה, זה לא יגרום לו לחשב שהדמות שמופיע היא הגיבור, השם בשביל לראות את המכלול של כל הסרט. אני גם לא חושב שועשים בזה שימוש. בקולנוע משתמשים בזווית כאלה בשביל ליצור שוט מעניין יותר בלי קשר להיבט הפסיכולוגי של הצילום.

לא כ-ל פעם כשיש שוט כזה הדמות היא גיבור.
    אבל שים לב, שבחלק מהתמונות של סופרמן השוט הזה מופיע, כדי להדגיע כמה הוא עצום וחזק וגיבור.

כל מה שנכתב פה בהיבט הפסיכולוגי מופיע ברוב הפעמים אך לא בכולן.

וגם, כשהשוט הזה מופיע הוא מופיע בהקשר של דמות גיבורה. הוא לא יופיע סתם.

NOV'11
    3RD FLOTILLA

6. 04-07-2009 19:13 #6
    בן
    אור.. דבר איתי במסן

וכן.. לגיבורים עושים צילום כזה מלמטה.. כי זה מראה את החוזק שלהם

7. 04-07-2009 22:24 #7
    בן
    בכללי, קולנוע זה המון פסיכולוגיה.

ועידן, תביא תמסן XD

NOV'11
    3RD FLOTILLA

8. 04-07-2009 22:59 #8
    בן
    אור,
    אני אגיד שוב,
    כל הכבוד לך!

ירדן תראה,
    אתה לא רואה את זה באופן מוצהר כי הזוויות בסרטי קולנוע אינן קיצוניות,
    זווית שהצילום יוצרת אצלך תחושה (שאתה לא בהכרח מודע לה) על אותה הדמות או על אותו המקום,
    כך שיש לזווית הצילום משקל רב.

אור ועידן,
    מה בנוגע לקבוצה?
    בעד?
    שנחליץ מסן בפרטי?

9. 04-07-2009 23:09 #9
    בן
    ציטוט פורסם במקור על ידי OR_C צפה בהודעה
    בכללי, קולנוע זה המון פסיכולוגיה.

ועידן, תביא תמסן XD

יש לי בחתימה..

ציטוט פורסם במקור על ידי adgar צפה בהודעה
    אור,
    אני אגיד שוב,
    כל הכבוד לך!

ירדן תראה,
    אתה לא רואה את זה באופן מוצהר כי הזוויות בסרטי קולנוע אינן קיצוניות,
    זווית שהצילום יוצרת אצלך תחושה (שאתה לא בהכרח מודע לה) על אותה הדמות או על אותו המקום,
    כך שיש לזווית הצילום משקל רב.

אור ועידן,
    מה בנוגע לקבוצה?
    בעד?
    שנחליץ מסן בפרטי?

קבוצה? מה ? איזה?
    חח תוסיף אותי למסן.. הוא בחתימה מופיע

10. 04-07-2009 23:10 #10
    בן
    קבוצה לכתיבת מדריכים בנושא יצירת הסרטים.

11. 04-07-2009 23:13 #11
    בן
    שם פרטי
    רונן
    ממש מושקע! תודה רבה
    אני מציע לך תגיב אם הטופס שיש בלינקיה בלינקיה וערן יוסיף,יעזור למלא פה
    Ro[N]eN
    or rNN

12. 04-07-2009 23:14 #12
    בן
    שמעעע ממש מושקעע כל הכבוד,מקווה שזה יעזור לי O: כי את הרוב אני בערך ידעתי..

13. 05-07-2009 00:38 #13
    יפה אחי כל הכבוד!
    פרצו לי למסן והפורץ שינה את הסיסמה ועכשיו אני לא יכול להתחבר,
    אז אם מישהו יכול בבקשה להוסיף אותי ולדבר עם הפורץ ולהגיד לו שיחזיר את הסיסמה הקודמת אני נורא אשמח!

14. 10-07-2009 17:55 #14
    בן
    שם פרטי
    AsafZH
    וואו זה ממש מושקע אחי.
    אני חדש בזה (מתחיל) וזה ממש עזר לי!
    בטח יעזור לאחרים תודה!!

15. 10-07-2009 19:14 #15
    בן
    ציטוט פורסם במקור על ידי XXירדןXX צפה בהודעה
    נכון זה מושקע.
    נכון אבל צריך גם לדעת לסדר את הצילום נכון... זאת אומרת:
    אם באו להראות, בוא ניקח את הדוגמא שלך-גיבור, לא יצלצמו מלמעלה או זווית חדה.. כי אין את אותו אפקט של צילום מלמטה... אתה מבין?

מקרא דרגות:  » יו"ר » מנכ"ל » מנהל ראשי » מפקח » מנהל פורום » צוות פרוייקטים » צוות סיקורים » משתמש כבוד » היכל התהילה » Champ » משקיען כבוד » Winner