fxp
שחזור סיסמה הרשמה
  • רשומים
  • מחוברים כרגע
הרשמה לאתר
פרסום|

הלכות ברכות ראשונות ואחרונות על אוכל ..

1. 28-12-2009 22:22 #1
    בן
    שם פרטי
    ליאור
    למה בכלל צריך לברך??
    חובתנוו היא להודות לבוורא עולם הזן ומפרנס לכול על כל טובה והנאה שאנחנו מקבלים ממנווו, ומתוך הברכה אנחנו מוכיחים שאנחנו לא כפויי טובה לקב"ה, והכרת תודה לקב"ה.. הרי כל העולם כווולוו שייך לבוורא עולם ולנוו יש רשות להנות מעולמוו של הקב"ה רק אם נברך לפני האכיילה..
    ובספרי הקבלה כתווב שיש גילגול נשמות של נפטרים.. נשמות של מתים שחוזרות בגילגול נגיד בתור פרי.. או בתור לחם.. ואז שאנחנו מברכים על אוכל אנחנו מתקנים אותם..
    כמו שכתוב בספר תהילים שני פסוקים שסותרים את עצמם:
    "לה' הארץ ומלואה"..
    "והארץ נתן לבני אדם"..
    בפסוק אחד כתוב שהארץ שייכת לה', ובפסוק השני כתוב שהארץ שייכת לנוו, חז"ל מפרשים את הפסוקים ואומרים שבפסוק הראשון זה לפני שהאדם בירך על מאכל,-הוא שייך לבורא עולם[=לה' הארץ ומלואה] אבל ברגע שאני מברך ומודה על זה שהמאכל הזה נברא אלא בזכות הקב"ה- המאכל הזה הופך להיות "שלי"..
    כשאנחנו אומרים "ברוך אתה ה'.." כתוב בספרים הקדושים ה' יתברך אומר לנו "אתה ברוך.." כמו שאנחנו מברכים אותו.. אז הוא מברך אותנו.. תבינו מה המעלה של הברכה!!
    חבר'ה בקיצוור כווולם חייבים לברך נשים, גברים חילוניים, מסורתיים, לא משנה אפילו אם אתם לא שומרים כלוום! על אוכל תברכוו...

לפני כל מאכל שאדם אוכל הוא צריך לברך הרכה ראשונה, סך הכול יש 6 ברכות ראשונות שכל ברכה מתאימה לקבוצה מסויימת של מאכלים,,

1.ברכת המוציא:
    "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם המוציא לחם מן הארץ"
    ברכת המוציא מברכים על כל סוגי הלחמים.
    ולפני אכילת הלחם נוטלים ידיים מתחילים ביד ימין .. 3 ביד ימין ו3 ביד שמאל ומברכים "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו על נטילת ידיים", ואז מברכים המוציא ואוכלים את הלחם,. הלחם הוא המזון העיקרי של האדם ולכן כל מה שאנחנו אוכלים בן ברכת המוציא לברכת המזון[ברכה אחרונה של הלחם] אנחנו לא צריכים לברך עליהם!, זה נקרא דבר הבא מחמת הסעודה,-לדוגמא: ממרח שמורחים אותו על הלחם או בשר דגים ירקות וכ"ו...- אבל זה לא כולל קינוחים שלא התכוונו לאכול אותם בתוך הסעודה.. נגיד שבערב שבת נטלנו ידיים ברכנו המוציא אכלנוו בשר דגים וכ"ו, ופתאום אמא מוציאה פרות אז על הפירות צריך לברך אם לא התכוונו לאכול אותם בסעודה, עצם זה שאנחנו מברכים המוציא על הלחם,- כל המאכלים ביחד עם הלחם הם נחשבים לטפלים לגבי הלחם, והלחם הוא העיקר ולכן מברכים עליו ולא צריך לברך על כל מאכל בנפרד. חשווב לדעת שכדי שברכת המוציא תפטור את כל המאכלים שאנחנו אוכלים בסעודה- צריך לאכול יותר מ27 גרם [=כזית] שזה בערך פרוסת לחם\כמות של קופסת גפרורים,,, אם אנחנו יודעים לפני שאנחנו אוכלים את הלחם שנאכל פחות מפרוסת לחם אז נוטלים ידיים ב-ל-י ברכה ומברכים המוציא על הלחם ואן צוורך בברכת המזוןן..

2.ברכת מזונות:
    "ברוך אתה ה', אלוקינו מלך העולם, בורא מיני מזונות"

ברכת מזונות מברכים על כל מאפה או תבשיל שעשוי מקמח של חמשת מיני דגן: 1.חיטה 2. שעורה 3.כוסמין. 4.שיבולת שועל. 5. שיפון.. כמוו בורקסים,סופגניות, קובה, איטריות, אורז, קרקרים, לחמניה מתוקה, גביע גלידה[שאוכלים אותו בנפרד, לא עם הגלידה..] שקדי מרק, ביסלי, כפלי [רק הטעמים בצל וקראנץ כי הם עשויים מקמח חיטה וברכתם "מזונות" אבל על שאר הטעמים מברכים "שהכול"] עוגיות, עוגות,וכ"ו.. חוץ מעוגות שרובם קצפת-עליהן מברכים "שהכול"
    אם אוכלים מאפים מעל 230 גרם חייבים בנטילת ידיים וברכת המוציא וברכת המזון ב-ד-י-ו-ק כמוו על לחם, והסיבה זה שאם אוכלים מעל כמות של 230 גרם , המאפים הופכים להיות עיקר הסעודה ולכן מברכים עליהם כמוו על לחם –רק במקרה כזה!![בורקס זה בערך 30 גרם אז הכוונה פה זה לאכילת 10 בורקסים ומעלה..
    אם אכלנוו מאפים מעל כמות של קופסת גפרורים[=כזית] מברכים בסוף על המחייה שזה ברכת "מעין שלוש"- זה נמצא בכל סידור אחריי ברכת המזוון. לעומת זאת אורז יוצא דופן וברכתו האחרונה בורא נפשות ראשי תיבות אמן.. א-אורז,, מ-מזונות,, נ- נפשות... ברכת בורא נפשות אן תמיד בסידורים והיא ככה : " ברוך אתה ה', אלוקינו מלך העולם, בורא נפשות רבות וחסרונן על כל מה שבראת להחיות בהן נפש כל חי, ברוך חי העולמים".
    מה מברכים על פיצה??
    אם אוכלים 2 משולשים ומעלה.. נוטלים ידיים ברכת המוציא וברכת המזוןן[כמו על לחם]
    על משולש אחד של פיצה מברכים מזונות בתנאי שהבצק נעשה בהרבה חלב וביצים... אבל בחלק מהפיצריות לשים את הבצק במים וקמח בלי מיץ או חלב כמוו הקמח של הלחם ועל פיצה כזאת מברכים המוציא, ואך אתם אמורים לדעת אך הכינו את הפיצה?! הכי טווב שתשאלוו אתם קונים פיצה תשאלו את המוכר אך הכינו את הבצק שלכם? ולא מה מברכים על הפיצה, כי יש מוכרים שלא בקיאים בהלכה ..
    אם אני לא יודע אם אני יאכל יותר מ2 פיצות, בהתחלה מברכים מזונות ואם אכלת י יותר משתי פיצות מברכים בסוף ברכת המזון..

3.ברכת הגפן:
    ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם בורא פרי הגפן"
    על יין מברכים בורא פרי הגפן-על כל סוגי היינות.
    הספרדים מברכים בורא פרי הגפן בתנאי שיהיה לפחות 51% יין ומעט מים
    ושיהיה טעם של יין
    והאשכנזים- מספיק שיהיה 17% יין!
    ואם אן את הכמות יין הזאת מברכים "שהכול"
    דרך אגב על כל המשקאות בטעם ענבים כמו טרופית, ותפוזינה בטעם ענבים וכ"ו –מברכים "שהכול"
    ברכה אחרונה על יין היא ברכת " מעין שלוש" מברכים אותה אחריי שתיית יין בתנאי ששתיתי מעל רביעית שזה בערך חצי כוס..

4.ברכת העץ:
    "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם בורא פרי העץ"
    ברכה זו מברכים על פירות העץ ב-ל-ב-ד!!
    לדוגמא: אבוקדו, אגס, אפרסמון, אפרשזיף, גויאבה, דובדבן, זית, סאברס, ליצ'י, מנגו, מנדרינה, משמש, ענבים, פטל, ערמונים, פטל, פיסטוק חלבי, פירות הדר, קיווי, קלמנטינה, רימון שסק, שקד, תאנה, תות עץ, תמר , תפוח עץ וכ"ווו...
    ברכה אחרונה של פרי שאכלתיי מעל כמות של קופסת גפרורים מברכים בדרך כלל "בורא נפשות" ועל פרות משבעת המינים מברכים ברכת "מעין שלוש"..

5. ברכת האדמה
    "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם בורא פרי האדמה"
    מרכים על כל סוגי הירקות כמווו אננס אפונה ארטישוק, בוטנים, בננה, בצל, גזר, גרגירי חומוס, חסה, חציל, כרוב, כרובית, מלפפון, סלט ירקות, פול, פטרוזיליה, פלפל, צ'יפס-מתפוחי אדמה, צנון, שום. שועית, תות שדה, תירס תפוחי אדמה וכ"ווו... וגם על חלק מהחטיפים כמוו חטיף צ'יפס, שלווה, פופקורן, פריכיות אורז, וגרעינים...

6. ברכת "שהכול"
    ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שהכול נהיה בדברו"
    ברכה זו מברכים על כל המשקאות כמוו מים חלב, מיץ , מרק[שאין בו חתיכות גדולות של ירקות ובשר]
    וגם עלל.. אשל, ביצה, דג, טחינה, קציצות, שניצל, בשר, דבש, דגים, חלבה, שוקולד, מסטיק, קצפת , על פטריות גם מברכים שהכול ולא האדמה והסיבה לכך שהפריה היא פריי שצומח מהאוויר ולא מהאדמה.
    -על קרמבו מברכים שהכול ושמגיעים לביסקוויט מברכים עליו מזונות כמו שאוכלים גדילה בגביע שמברכים על הגלידה שהכול ועל הגביע מזונות..
    -מי שעדיין לא יזכור מה מברכים על כל דבר או ששכח יברך ברכת "שהכול", אבל כמובן שעדיף וחווובה לברך על כל מאכל את ברכתו הנכונה.
    -מאכלים שמברכים עליהם בהתחלה שהכוול הברכה האחרונה תהיה "בורא נפשות"
    -ברכה אחרונה על משקה מברכים בתנאייי ששתיתי מעל רביעית[חצי כוס בערך..] ובתנאי ששתיתי בבת אחת ,בשלוק אחד בלי הפסקות בן לגימה ללגימה.
    - על נס קפה, קפה, תה, שוקו, או כל משקה חם לא מברכים ברכה אחרונה,
    - על ארטיק וגלידה לא מברכים ברכה אחרווונה...
    מה מברכים על מאכל ששינה את צורתוו???
    כמוו רסק אבוקדו, ופירה, סלט חומוס, סלט חצילים, וכ"ווו
    -אם חתיכות הפרי לא ניכרות והפרי התרסק לגמרי ונמעך לגמרי ואיבד את צורתו,-מברכים עליו "שהכול"

סדר קדימה בברכות!!- מדובר על סעודה שאנחנוו לא אוכלים בה לחם, ויש לנו בצלחת כמה מאכלים וכל מאכל ברכתוו שונה ואני רוצה לאכול מכווווולם לפי ההלכה יש סדר עדיפיות מה לברך קודם,, ואחריי שמברכים על כל דבר לפי הסדר אפשר להמשיך לאכוול רגיל. והסדר הנכון הולך ככה :
    ראשי תיבות: מג"ע א"ש שזה אוומר:
    מ-מזונות
    ג-גפן
    ע-עץ
    א-אדמה
    ש-שהכול
    תזכרוו את סדר האכילה לפי הראשי תיבוות האלוו מג"ע א"ש.
    אבל נגיד לדוגמא אני נמצא בתוך סעוודה ויש לי על השולחן תפוחי אדמה , ואת הבורקסים יביאו אחר כך, אז כמובן שאפשר לאכול ולא צריך לחכות עד שיביאו את הבורקסים, אלא לברך לפיי הסדר של המאכלים שאני רוצה לאכווול, אם טעיתי בקדימה בברכות לא צריך לחזור ולברך ויצאתי ידי חובה.
    -אם שכחתיי לברך ואני כבר באמצע הארוחה, צריך לברך!אם רוצים להמשיך ולאכול ממנוו
    ברכת המזון אפשר לברך עד 72 דקוות משסיימתי לאכוול..
    ברכת בורא נפשות ומשעין שלוש מברכים בתנאי שאכלתי יותר מי"כזית" וזמן האכילה היה עד 4 דקוות, אם אחד משני התנאים האלה לא מתקיים-לא מברכים ברכה אחרוונה!!
    מי שאל פריי ושתה מיץ חייב בשתי ברכות אחרונות 1. בורא נפשות[על המיץ] 2.מעין שלוש [על הפרי]
    ברכה אחרונה מברכים במקום שאכלתיי או לפחות שיהיה לי קשר עיין עם המקום שאכלתיי.
    -מי שאכל תוך כדי הליכה-יעצור מתי שהוא סיים לאכול ויברך ברכה אחרונה..
    -מי שברך בטעות ברכה לא נכונה יגיד: ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד" ויחזור לברך את הברכה הנכונה, פרטט לברכת שהכול שהיא פותרת ולא צריך לחזור ולברך.. אם התחלתי לברך ואמרתי ברוך אתה ה', ונזכרתי שזו לא הברכה הנכונה צריך לסיים ולהגיד "למדני חוקייך"- כדי שזה לא יהיה סתם ברכה לבטלה, ובזה שאנחנו אומרים למדני חוקיך יוצא שאנחנו אומרים פסוק מתהילים במקום סתם לברך ברכה לבטלה.. כמו שכתוב בתהילים קי'ט "ברוך אתה ה' למדני חוקיך"
    -אם אני בספק אם ברכתי –לא חוזרים ומברכים!!, יש כלל שאומר: "ספק ברכות להקל".. אבל אם אני בספק אם ברכתי ברכת המזון חייבים לחזור ול-ב-ר-ך!!!

אז ייאלה אחיים יקריים!! בואוו נברך את ה' יתברך על הארץ הטובה שנתןן לנווו ועל השפעע ברווווך השם!!

י-ש-ת-ב-ח ש-מ-ו ל-ע-ד~!!

כל הברכוווות האחרונות לפני נוסחים בקישור הזהה
    http://ebirkon.50webs.com/

קרדיט למיכל.

2. 28-12-2009 22:24 #2
    LovethDays מנותק "מי האיש החפץ חיים, אוהב ימים לראות טוב: נצור לשונך מרע, ושפתיך מדבר מרמה: סור מרע ועשה טוב, בקש שלום ורדפהו"
    בן
    שם פרטי
    נתנאל
    תודה רבה אחינו!
    תזכה למצוות!

3. 28-12-2009 22:26 #3
    בן
    שם פרטי
    ליאור
    ציטוט פורסם במקור על ידי netanel0m צפה בהודעה
    תודה רבה אחינו!
    תזכה למצוות!
    תהנה אחשלי ^ (:

4. 28-12-2009 22:27 #4
    בן
    אשרייך

מקרא דרגות:  » יו"ר » מנכ"ל » מנהל ראשי » מפקח » מנהל פורום » צוות פרוייקטים » צוות סיקורים » משתמש כבוד » היכל התהילה » Champ » משקיען כבוד » Winner