fxp
שחזור סיסמה הרשמה
  • רשומים
  • מחוברים כרגע
הרשמה לאתר
מדריך|

הכנת אפליקציות לאייפון! איך מתחילים

1. 04-01-2010 20:58 #1
    בן
    לפני שאתם מתחילים!
    המדריך קצת מסובך צריך לדעת שפות תכנות ומחשב של אפל (רק בתנאי שאתה רוצה להעלות את זה לאפ סטור)

קרדיט לקטע קוד

רשימת הציוד

אנחנו רגילים שפיתוח תוכנות בסביבות Windows ול-Linux הוא פחות או יותר חינם. אפשר להשתמש בשפת תכנות כמו Java (או כל שפת תיכנות אחרת), לכתוב תוכנות ולשלוח אותן לחברים או למכור אותן. אצל Apple הדברים לא כל כך פשוטים. כבר אמרנו שאפל שולטת בדרכי ההפצה של האפליקציות לאייפון, כעת נראה שאפל שולטים גם בצורות הפיתוח לאייפון.
    הנה רשימת הציוד הדרושה על מנת לפתח אפליקציות לאייפון:
    1. מחשב Mac.
    הרבה אנשים מופתעים לשמוע שלא ניתן לפתח אפליקציות אייפון במחשבי PC רגילים המריציפם Windows. פיתוח לאייפון אפשרי רק במחשב המריץ את מערכת ההפעלה של אפל, Mac OS X גירסה 10.5 ומעלה. לכן עלינו להצטייד במחשב מקינטוש המבוסס על מעבד אינטל.
    המחשב הזול ביותר שאני מכיר שעונה על הדרישות האלו הוא ה-Mac Mini. זהו מחשב קטנטן שתופס מעט מקום משולחן העבודה שלכם, אבל יודע לעשות את העבודה בצורה מצויינת.
    2. מכשיר iPhone או iPod Touch.
    עלינו לבדוק את האפליקציות שנכתוב על מכשיר כלשהו. מכשיר ה-iPhone מכיל פיצ'רים רבים: מצלמה, GPS, טלפון ועוד עוד. תוכלו להסתדר גם עם iPod touch עבור הבדיקות, אך לא תוכלו לבדוק בו אפליקציות שמשתמשות במצלמה ובטלפון.
    3. רישום לתוכנית המפתחים של אפל.
    על מנת לפתח אפליקציות, יש להירשם לתוכנית המפתחים של Apple. המחיר הוא 99$ לשנה עבור מפתח בודד והתוכנית מאפשרת לכם לפתח אפליקציות, לבדוק אותן על מכשיר ה-iPhone שלכם ושימוש בחנות האפליקציות על מנת למכור (או לחלק בחינם) את התוכנות שתכתבו. המוטו של אפל הוא: פתחו אפליקציות בקלות - בידקו אותן בקלות - הפיצו אותן בקלות. איפה נרשמים? באתר המפתחים של אפל.
    נכון לעכשיו, אין App Store ישראלי ולכן אפל לא יכולים לקבל את התשלום של 99$ שלכם בצורה פשוטה. באחד משלבי ההרשמה תתבקשו לשלוח פקס אל אפל. כדאי לעשות זאת בהקדם מכיוון שתהליך זה עלול לקחת כשבועיים.
    עדכון: יוסי מעדכן בתגובות שדווקא יש App Store ישראלי.
    בנוסף, ישנה גם אפשרות להירשם לתוכנית כחברה ולא כמפתח עצמאי. אפשרות זאת עולה יותר (299$) אך מאפשרת לצרף מספר מתכנתים לתוכנית. חברות נדרשות להציג אישורים להיותן חברות רשומות. גם כאן מומלץ להתחיל בתהליך ההרשמה מוקדם ככל האפשר.
    זה השלב שרוב המתכנתים אומרים משהו כמו "אני לא מאמין! אני צריך לשלם בשביל לפתח תוכנות! הרי אני רק רוצה לבדוק אם זה מתאים לי או לא! ה-Apple האלו נפלו על הראש!". אני מבין אותם, זה באמת שובר את כל מה שהכרנו עד עכשיו. לצערנו, אפל מכתיבים את החוקים בקשר לפיתוח האפליקציות ואנחנו יכולים לפעול לפיהם או לבחור במכשיר טלפון אחר.
    "אני רק רוצה לראות איך זה"

בכל זאת, אם אתם ממש רוצים רק לראות איך זה ולהבין אם זה מתאים לכם או לא, תוכלו לבצע "מעקפים":
    אין לכם Mac? תוכלו להתקין את מערכת ההפעלה של המקינטוש Mac OS X על מחשב וירטואלי. כתבתי על כך פוסט שלם בעבר: פיתוח אפליקציות בסביבת חלונות. זה לא מושלם אך הצלחתי לפתח את האפליקציה SimpleSense בשיטה זו.
    אין לכם אייפון? לא נורא, אפל מספקת תוכנה בשם iPhone Simulator שהיא בעצם סימולטור לאייפון. המשמעות היא שזה נראה כמו אייפון ומתנהג כמו אייפון, אך הכל קורה על מסך המחשב שלכם. תוכלו להתקין את התוכנות שלכם על הסימולטור ולבדוק אותן.
    לא רוצים להירשם? אין בעיה, לא צריך. לפחות לא בשלב הראשון של הפיתוח. בדיקת האפליקציות על הסימולטור אפשרית גם ללא הרשמה לתוכנית המפתחים. אם אתם ממש רוצים לבדוק אותן על המכשיר שלכם. תוכלו לעשות זאת על ידי פריצת האייפון שלכם והפיכתו ל-Jailbroken.
    פריצת האייפון הוא מהלך ששבר את כל החוקים של אפל והוא בהחלט שווה דיון כאן. לצערי, המידע רב והפיסקה הזאת קצרה מלהכיל את הכל ולכן אני אשלח אתכם לערך בויקיפדיה לקרוא קצת על התהליך. במשפט אחד ניתן להגיד שפריצת האייפון מאפשרת להריץ אפליקציות שלא אושרו על ידי אפל.
    מעבר לכך, האפליקציות שלא מאושרות על ידי אפל יכולות לבצע שינויים משמעותיים יותר במכשיר האייפון שלכם, כמו למשל להחליף את דף הבית של האייפון ואת אפליקציית הטלפון. אפליקציות כאלו אינן מאושרות על ידי אפל ולכן רבים נוטים לפרוץ את האייפון.
    אחד המפתחים המוכשרים והפופולארים ביותר בעולם האייפון הוא Jay Freeman הידוע בשם saurik. הוא כתב את המדריך הטוב ביותר להרצת אפליקציות על מכשירי אייפון פרוצים.
    זהו בנושא מכשירי אייפון פרוצים ומעכשיו נתרכז בצד ה-"כשר" של הפיתוח.
    הידע הנדרש

שפת התכנות בה כותבים תוכניות לאייפון נקראת Objective-C. מתכנתים שמכירים את אחת משפות התכנות הבאות: C++, Java או C# יוכלו לבצע מעבר די חלק לעולם ה-Objective-C.
    זוהי שפה קלה יחסית, מונחת-עצמים, ה-Syntax שונה במעט מהקונבנציות של C אך מאוד נוח. לצערם של מתכנתי ה-Java ו-C# לא תמצאו בה את ה-Garbage-collector כך שתאלצו לנהל את הזכרון בעצמכם. אפל מספקת הקדמה ל-Objective-C שכדאי מאוד לקרוא. תוך מספר שעות, כבר תדברו Objective-C שוטפת.
    המהדר של XCode יודע להדר גם קוד הכתוב בשפות C ו-C++. זוהי אפשרות מאוד חזקה מכיוון שתוכלו לייבא סיפריות שלמות הכתובת בשפת C\C++, להדר אותן ולהשתמש בהן לפיתוח האפליקציות שלכם.
    אם לא תיכנתתם בעבר, אני לא מציע לכם להתחיל את קריירת התכנות שלכם באמצעות פיתוח אפליקציות לאייפון. תתחילו בשפות יותר קונבנציונאליות ואז תעברו. תוכלו למצוא מדריכים בחינם לשפת Java ממש כאן.
    איפה מתחילים

קניתם מקינטוש, קניתם אייפון ונרשמתם לתוכנית המפתחים של אפל. אתם מוכנים להתחיל לפתח אפליקציות.
    הדבר הראשון שאתם רוצים לעשות הוא להוריד את ה-iPhone Software Development Kit, או בקיצור ה-SDK. תוכלו למצוא אותו בפורטל של המפתחים. ה-SDK כולל סביבת עבודה בשם XCode. סביבה זו מאפשרת לנו לכתוב את התוכניות שלנו, להדר (לקמפל) אותן, להריץ אותן על הסימולטור או על מכשיר אמיתי ולדבג (debug) אותן.
    ישנו כלי משלים בשם Interface Builder המאפשר ליצור את ה-GUI של האפליקציה בצורה נוחה. כמובן שניתן לכתוב תוכניות ללא העזרה של הכלי הזה ואפילו נאמר "גברים אמיתיים לא משתמשים ב-Interface Builder" אבל לדעתי זה פשוט יהיה... טיפשי.
    הרבה מתכנתים מתחילים בדוגמת ה-Hello World המפורסמת, אבל אני דווקא ממליץ על מדריך אחר. זהו מדריך שעובר צעד צעד על השלבים בבניית אפליקצית אייפון פשוטה. בסיום בניית האפליקציה, תדעו להשתמש ב-Interface Builder על מנת ליצור GUI המכיל מספר כפתורים, לחבר את הכפתורים לקוד עצמו ולבצע פעולות בהתאם. ברגע שתסיימו את המדריך הזה, תרגישו קצת יותר בעניינים.
    שליחת התוכנית לחנות האפליקציות

כל אפליקציה שנכנסת ל-App Store עוברת תהליך אישור קפדני (פחות או יותר, לפעמים יש תקלות) על ידי עובדי חברת אפל על מנת להבטיח שתכנים לא רצויים ישארו בחוץ ועל מנת להגן על משתמשי האייפון.
    מפתחים שולחים את האפליקציות שלהם לאישור ותהליך זה עלול להיות ארוך ומתיש. זמן אישור התוכנית עלול לקחת בין שבועיים לארבעה שבועות ואז האפליציה עלולה להידחות. אחת הסיבות הנפוצות לדחייה היא דווקא בניית ממשחק משתמש לא ידידותי. אפל כתבה מסמך שידריך אתכם איך לא להידחות מסיבה זאת.
    מהניסיון האישי שלי, האפליקציה אושרה תוך זמן סביר והייתה זמינה ב-App Store הרבה לפני שציפיתי שהיא תהיה שם.
    שיווק האפליקציות

חנות האפליקציות של אפל מכילה המוני אפליקציות ומשחקים. כיצד גורמים לאנשים לבחור דווקא בתוכנית שלנו? עומר פרצ'יק מחלק מספר טיפים בנושא באתר שלו.
    אחת השיטות הנפוצות היא יצירת שתי גירסאות של האפליקציה. גירסת קלה (Lite) וגירסה מלאה. הגירסה הקלה מכילה פחות פיצ'רים מהגירסה המלאה והיא מופצת בחינם. משחקים בצורת Lite יכילו את השלבים הראשונים במשחק. הגירסאות המלאות יהיה כמובן בתשלום. זוהי דרך מצויינת לאפשר למשתמשים להתנסות באפליציה לפני שהם קונים.
    לאחרונה, אפל מאפשרים למכור פריטים דרך האפליקציה שלכם. כלומר, תוכלו ליצור משחק שבו יש מספר שלבים והורדת המשחק תהיה ללא כסף. המשחק יכיל אפשרות לקנות שלבים נוספים והרווחים יתחלקו בינכם ובין אפל. לכן, סביר להניח שנראה פחות גירסאות Lite של אפליקציות בזמן הקרוב.
    בכל מקרה, כדאי לדעת שישנם אתרים שמטרתם להציע ביקורות על כל האפליקציות ב-App Store. אני ממליץ לעבור על הרשימה של תשעת האתרים האלו ולהגיש את האפליקציה שלכם לביקורת בהם.

2. 04-01-2010 20:59 #2
    בן
    תודה על המדריך...

אבל אני לא יודע שפת תכנות..

תרשום קרדיט.

3. 04-01-2010 20:59 #3
    בן
    שם פרטי
    עומר
    תודה רבה יעזור פה להרבה אנשים קצת בעיה שחייבים mac

4. 04-01-2010 21:01 #4
    בן
    רשמתי קרדיט,ערכתי תמונות.

5. 04-01-2010 21:06 #5
    בן
    ציטוט פורסם במקור על ידי omer2508 צפה בהודעה
    תודה רבה יעזור פה להרבה אנשים קצת בעיה שחייבים mac
    לא חייבים Mac יש גם אפשרות לבנות את התוכנות בWindows כך שבעצם בדרך עקיפה משתמשים מתקינים Mac על הPC באמצעות תוכנה שנקראת VMWare, אבל שמעתי שאומרים שזה קשה אני לא בטוח בזה אבל בכל מקרה פיתוח פליקציות זה עסק מסובך אך אם מישהו באמת רוצה אז שילך עם זה עד הסוף!!!
    הנה המדריך לפיתוח בסביבת Windows:
    http://www.ketacode.com/post.asp?s=93

6. 04-01-2010 21:08 #6
    בן
    מישהו חייב להכין אפליקציה לFXP! אבל אני לא יודע JAVA ואין לי זמן ללמוד
    מי שיודע JAVA לא חייב לפרסם את זה באפ סטור נשים פה קישור להורדת האפליקציה של FXP

7. 04-01-2010 21:17 #7
    בן
    השפה שבה בונים את האפליקציה היא Objective-C, ולא Java אבל אם מישהו יודע Java, C#, C, C++, C יהיה לו קל יותר לעבור וללמוד את Objective-C כי יש קשר כלשהוא לפי מה שהבנתי!!!

8. 05-01-2010 14:36 #8
    בן
    שם פרטי
    יונתן
    מוכר.. ולא נתתה קרדיט ולא ערכתה שופ תמונה.. אני מכיר את המקור ואני בניתי כבר אפליקצייה של hello world בעבודה של אבא שלי... כי רק שם יש מאק!! וזה קל.... באמת יש לי עבר ב C++ ו קצת ב JAVA אבל עדיין לא השמשתי בזה כמעט כי הייה הסבר והתוכנה נתנה אובג'קטים ודוגמאות שלא הייתי צריך לרשום קוד!

9. 07-01-2010 01:41 #9
    בן
    אני שמח שמפיצים את המאמרים שאני כותב, חבל שלא מוסיפים קישור לאתר המקורי:

איך מפתחים אפליקציות אייפון? מדריך למתחילים באתר קטע קוד

10. 07-01-2010 02:58 #10
    בן
    שם פרטי
    תמיר
    תודה רבה..

11. 07-01-2010 03:05 #11
    בן
    שם פרטי
    איציק
    תודה במידה ומישהו פה יודע לבנות שלח הודעה בפרטי יש לי הצעה

בברכה איציק.
    תיאוריה: 1 טסט פנימי: 1 טסט חיצוני: 3

מקרא דרגות:  » יו"ר » מנכ"ל » מנהל ראשי » מפקח » מנהל פורום » צוות פרוייקטים » צוות סיקורים » משתמש כבוד » היכל התהילה » Champ » משקיען כבוד » Winner