fxp
שחזור סיסמה הרשמה
  • רשומים
  • מחוברים כרגע
הרשמה לאתר
עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון
מדריך|

איך לגדל עגבניות שרי בעציץ שאין גינה

1. 31-05-2010 22:01 #1
    בן
    שם פרטי
    רון

שלום, אני רון. מה נשמע? כן, גם אני. איזה קטע. באמת? וואלה.

עכשיו שאנחנו מכירים אני רוצה לנצל את הזמן שאתם עדיין באשכול שלי וטורחים לקרוא ולנסות לשכנע אתכם לגדל צמחים על החלון.

"מי צריך את החרא הזה? אין לי משהו יותר טוב לעשות?!"
    אתה צריך את זה. לא, אין לך.

"טוב נו, שכנעת אותי. מה אני צריך לעשות?"
    מעולה.

אתה צריך את הדברים הבאים:
    1. אדמת שתילה. אפשר לקנות ממשתלה (סביב ה50 שקל לשק של 30-50 ליטר) או לאסוף מגינה בריאה ללא בעיית מזיקים או מחלות.
    2. קומפוסט. אפשר להכין בבית (כמו שאני עושה וזה הכי טוב גם לסביבה וגם לצמח) או לקנות. ככל שיש יותר מגוון בקומפוסט ככה יותר טוב, בגלל זה קומפוסט שנמכר ברוב המשתלות שמכיל כמעט ורק זבל בקר הוא לא כזה להיט, אבל עובד אם אין משהו אחר. שק קומפוסט עולה 40-50 שקל ל50 ליטר. יש גם הומוס תולעים (אריזה צהובה יחסית קטנה) שהוא אחלה של קומפוסט אבל הרבה יותר יקר (סביב ה60 שקל לשקל של 5 ליטר)

3. עציץ ראשוני. אפשר גם כוס פלסטיק עם חור מלמטה. כל כלי של עד חצי ליטר עם חור(י) ניקוז.
    4. עציץ קבוע. מינימום של 7 ליטר אבל עד 25 ליטר. כמה שיותר יותר טוב. ניתן לקנות במשתלה (10 שקל בערך לאחד של 7-9 ליטר וככל שהקיבולת עולה ככה המחיר) או לאלתר מדלי כלשהו (דלי שטיפת רצפות של 15 ליטר, פח צבע משומש של 18 ליטר וכן הלאה) שעושים לו כמה חורים בתחתית לניקוז.
    את רוב העציצים שלי מצאתי ברחוב, הם היו זרוקים לרוב בצידי הדרך ליד מקומות ששתלו בהם דברים.
    5. שתיל של עגבניות שרי. אפשר לקנות אחד ממשתלה או להנביט זרעים. אם מנביטים זרעים מומלץ להנביט לפחות 10 כדי שיהיה אפשר לבחור את הנבט היפה מבינהם.
    6. מקום לשים את העציץ. אני שם אותם על הסורגים אבל כל מקום שמחזיק באופן יציב את העציץ הקבוע הוא בסדר גמור. המקום צריך לקבל שמש ישירה לפחות שלוש שעות ביום אבל כמה שיותר - יותר טוב.

טוב, מה עושים תכלס:

1. בעציץ הראשוני ממלאים אדמת שתילה. בתוכה שמים את השתיל הצעיר עד שיש לו 3 פרקים. (3 עלים שיוצאים ממנו אחרי העלים המעוגלים שיוצאים מהזרע, הקוטולידונים)
    2. אחרי שיש לשתיל 3 פרקים (שבוע וחצי - שבועיים בתנאים אידאליים) מערבבים בשקית ניילון חלק אחד קומפוסט ל2 חלקים אדמת שתילה, ככה שהכל ביחד ימלא בדיוק את העציץ.
    "מה?!"
    אם יש לך עציץ 9 ליטר אתה שם 3 ליטר קומפוסט ו6 ליטר אדמת שתילה, ומערבב.
    3. שמים את התערובת בעציץ ומשקים עד שהכל רטוב כמו שצריך. נותנים לעסק שניה להוציא את כל המים העודפים מהחורי ניקוז שיש לך. נכון יש לך? הינה הזדמנות לבדוק.
    לא דוחסים את האדמה! היא תדחס כמה שצריך לבד מהמים.
    4. עושים גומה במרכז העציץ ושמים את השתיל. הוא צריך להיות בתוך הגומה שכאשר מכסים את הגומה יש בערך ס"מ עד לעלים הראשונים של השתיל.
    5. שמים את העציץ הקבוע במקום ומחכים חודשיים - שלושה עד שיש מלא עגבניות שרי

מה שחכנו?

אה! מים!!!

בגלל שאנחנו משתמשים בתערובת אורגנית (זה לא יותר יקר, אל תדאגו) עדיף לתת למים מהברז לשבת בכלי פתוח חצי יום - יום לפני ההשקיה כדי שהכלור (שדוחפים לנו למים האל יודע למה) יתאדה. כלור פוגע בקהילת המיקרובים והפטריות שבמצע הגידול. או בקיצור - הוא לא טוב לנו. מומלץ לעשות בדיוק את אותו דבר אם שותים מהברז, המים גם יהיו הרבה יותר טעימים.
    לא קריטי, אבל מומלץ.
    אני מעדיף תמיד להשקות את כל העציצים שלי עם שאריות מים כמו המים של הכלב שאני מחליף לו. גם חוסך מים וגם הם כבר ישבו יומיים.

מתי להשקות?
    בגלל שיש לנו המון קומפוסט בעציץ לא צריך להשקות אף פעם יותר מפעם ביום, אלא אם הצמח כבר הרבה יותר מידי בוגר בשביל העציץ שלו. מה שלוקח לפחות חצי שנה בעציץ 7 ליטר.
    את העציץ צריך להשקות כאשר מכניסים אצבע וה5 ס"מ העליונים יבשים. זה אומר שהגיע הזמן לתת לו מים
    יחד עם זאת הצבע של החלק העליון של האדמה יהפוך בהיר יותר, ככה שזו עוד דרך לדעת.

צמח שלא קיבל מים בזמן ינבול במהלך יום. אם לא השקתם יום לפני והצמח שלכם נראה כאילו הוא הולך למות - תנו לו מים, ומהר!
    צמח שקיבל יותר מידי מים יראה את אותם תסמינים. יותר מידי מים לא מאפשרים לאויר להגיע לשורשים מה שהורג את הצמח באותה צורה בערך. אם השקתם באותו יום והצמח נראה כאילו הוא הולך למות - לא לגעת!

איך להשקות?
    נותנים לצמח מים מלמעלה עד שיוצאים קצת מים מלמטה. נכון פשוט?
    כדי לחסוך במים אפשר לשים קערה מתחת לעציץ (יש כאלו במשתלה אבל הם יקרים. מכסה של פח צבע עובד יופי) ככה שהמים שיוציאים מהעציץ יצברו שם והצמח ישאב אותם שהוא צריך. מומלץ לא להשאיר שם מים יותר מיום (באופן נורמלי הם יתאדו תוך הרבה פחות זמן) שלא יתפתחו דברים לא נעימים. (דיקומפוזיציה אנארובית למשל שמושכת חרקים)
    שהצמח עדיין צעיר צריך להשקות בזהירות כדי לא להפיל אותו.

עכשיו מה?
    שהצמח מגיע לגובה של בערך 40 ס"מ הוא יתחיל להתקשות להחזיק את עצמו זקוף ויצטרך עזרה.
    אני פשוט מעביר אותו דרך הסורגים בשביל תמיכה אבל אפשר לשים מסביבו רשת עם חורים גדולים (ירוקה, לגינות, מוכרים בחנויות בניין בגרושים) ולהשתמש בה לתמיכה או להשתמש במקלות במבוק. אפשר גם לתת לו ליפול אם זה לא מפריע לכלום - לו אין בעיה עם זה. פשוט יהיה קשה יותר לגשת אליו שצריך.

זהו. אחרי חודשיים - שלוש הצמח מוציא פרחים צהובים קטנים שאחרי כמה ימים נופלים ומתחילה לצמוח עגבניה. אחרי שבועיים - שלושה העגבניה אמורה להיות בשלה למאכל שצבעה נהפך לאדום

כל שאלה בנושא אתם מוזמנים לשאול גם בנוגע לצמחים אחרים. (חוקיים בלבד, תודה)
    נערך לאחרונה על ידי opencan, 03-06-2010 בשעה 22:19
    בהפסקה מהפורום נכון לעכשיו.

2. 31-05-2010 22:03 #2
    בן
    שם פרטי
    רון
    אגב, הינה 2 מהקומפוסטרים שלי. השקית הירוקה זה זבל מהגינה והמיכל הלבן הוא לשאריות מהבישולים של שישי.

3. 01-06-2010 12:40 #3
    מדריך נחמד מאוד, כל הכבוד על ההשקעה!

סוג: B |גיר: ידני | תאוריה: 2 | שיעורים: 37 | טסט פנימי: 1 (עבר) | טסט חיצוני: 1 (עבר) | מלווה: יום

מלווה יום

4. 01-06-2010 18:14 #4
    בן
    שם פרטי
    רץ'
    איזה חזק אני בול מגדל עגבניות שרי אני מתחיל ממים בכוס עוד וזה כבר גדל אז עוד יומיים אני יוסיף חול טוב

5. 01-06-2010 19:17 #5
    בן
    שם פרטי
    רון
    ציטוט פורסם במקור על ידי ChopStick צפה בהודעה
    מדריך נחמד מאוד, כל הכבוד על ההשקעה!
    תודה רבה

ציטוט פורסם במקור על ידי rach24 צפה בהודעה
    איזה חזק אני בול מגדל עגבניות שרי אני מתחיל ממים בכוס עוד וזה כבר גדל אז עוד יומיים אני יוסיף חול טוב
    עדיף לשים ישר באדמה. שאתה שם את הזרעים בכוס יותר מ24 שעות הם יכולים, וכנראה יטבעו. הם צריכים גם חמצן.

6. 01-06-2010 20:50 #6
    בן
    שם פרטי
    איתי
    וואי נשמע מגניב.
    לי יש מרפסת זה עדיף נכון? וכמה עגבניות יצאו לי מזה? ואם יש לי מרפסת אני יכול בעציץ יותר גדול ואז הצמח יהיה יותר גדול? וזה מסובך לגדל?

7. 01-06-2010 21:12 #7
    בן
    שם פרטי
    רועי
    איתי אחי זה לא דבר שמסובך לגדל
    לי יש גם עגבניות שרי בבית(בחצר)והדבר היחיד שצריך לטפל זה שיהיה לו תמיכה,להשקות ולגזום מתי שצריך כדי שלא יהיה לך קשה להשקות ושיהיה יפה ליראות
    הכוונה בתמיכה זה לתת לו משהוא להתלות עליו

8. 01-06-2010 21:13 #8
    בן
    נחמד

חבל שאני לא יכול...{יונים...צריך לצוד אותם!}
    I'm not crazy,My reality is just different then yours.

9. 01-06-2010 21:14 #9
    בן
    שם פרטי
    עומר
    כל הכבוד על ההשקעה :]

10. 01-06-2010 22:52 #10
    בן
    שם פרטי
    רון
    ציטוט פורסם במקור על ידי magnos צפה בהודעה
    וואי נשמע מגניב.
    לי יש מרפסת זה עדיף נכון? וכמה עגבניות יצאו לי מזה? ואם יש לי מרפסת אני יכול בעציץ יותר גדול ואז הצמח יהיה יותר גדול? וזה מסובך לגדל?
    מרפסת זה מעולה. כל מקום עם שמש.
    עגבניות שרי הן זן מוקטן של עגבניות (המצאה ישראלית אגב), הן מיועדות לגדול במקומות צפופים.
    אני מגדל את שלי בעציץ 15 ליטר ואני מאמין שזה יותר ממספיק.
    אם יש לך עציץ 25 ליטר (שזה עציץ שמתאים לעצים לפני שתילה באדמה) אתה יכול פשוט לשים שם 2-3 שיחים.

כמה עגבניות יצאו קשה להגיד כי זה תלוי בכמה פרחים הצמח יוציא. מה שתלוי במתי הוא יוציא פרחים, כמה מפרקים יש לו באותו זמן וכמה בריא הוא. מה שתלוי בהרבה דברים.
    אבל באופן כללי שיח מגנטיקה טובה יוציא מספיק כדי שתוכל להכין סלט באופן יומיומי לך ולחברה כשהעגבניות מבשילות.

אם יש לך מקום אתה יכול גם לשתול דברים שהולכים טוב באותם תנאים, כמו בזיליקום. מה שהולך מעולה עם עגבניות גם.

שום דבר לא מסובך שאתה יודע מה אתה עושה. עגבניות שרי שיש במשתלות בארץ (תוצרת חישתיל) הן מאוד מאוד עמידות - שלי שרדו כל החורף והן לא דורשות הרבה חוץ מאדמה עשירה וקצת חומצית. (הרבה קומפוסט)
    אם יש לך תערובת שתילה טובה ואתה משקה לפי ההוראות שבמדריך אתה מסודר. אם יש לך בעיה כלשהי בהמשך אתה יכול לשאול בפורומים מקצועיים או אותי ולרוב הדברים יש פיתרון פשוט.

בהצלחה

ציטוט פורסם במקור על ידי theclimber צפה בהודעה
    איתי אחי זה לא דבר שמסובך לגדל
    לי יש גם עגבניות שרי בבית(בחצר)והדבר היחיד שצריך לטפל זה שיהיה לו תמיכה,להשקות ולגזום מתי שצריך כדי שלא יהיה לך קשה להשקות ושיהיה יפה ליראות
    הכוונה בתמיכה זה לתת לו משהוא להתלות עליו

לוקחים רשת מהירוקות שיש לגינות (מוכרים אותם בחנויות כלי עבודה בגרושים), מקיפים את הצמח עם טיפה מרווח, מצמידים את הפינות עם כמה אזיקונים, תוקעים איכשהו באדמה והצמח יסתדר לבד. כל מה שנשאר זה להשקות, לקטוף את העגבניות ולהוציא עלים מתים.
    זה נותן אופציה לצמח לגדול לגדלים הרבה יותר מרשימים בלי גיזום.

ציטוט פורסם במקור על ידי fs0000fs צפה בהודעה
    נחמד

חבל שאני לא יכול...{יונים...צריך לצוד אותם!}
    דווקא אם תשים שם משהו יכול להיות שהיונים ילכו. יונים מעדיפות כוכים ריקים למיטב ידיעתי.
    ואתה יכול גם לשים אקונומיקה על איפה שהן באות בתוך פלטה כלשהיא ככה שכשהן באות לעמוד שם ישרפו להן הרגליים. הן לא חוזרות אחר כך לרוב.

ציטוט פורסם במקור על ידי DivineScar צפה בהודעה
    כל הכבוד על ההשקעה :]
    תודה תודה

11. 02-06-2010 16:38 #11
    בן
    ציטוט פורסם במקור על ידי opencan צפה בהודעה
    דווקא אם תשים שם משהו יכול להיות שהיונים ילכו. יונים מעדיפות כוכים ריקים למיטב ידיעתי.
    ואתה יכול גם לשים אקונומיקה על איפה שהן באות בתוך פלטה כלשהיא ככה שכשהן באות לעמוד שם ישרפו להן הרגליים. הן לא חוזרות אחר כך לרוב.

אני ינסה את זה..תודה
    I'm not crazy,My reality is just different then yours.

12. 02-06-2010 19:44 #12
    בן
    שם פרטי
    ƒ○§♀§
    תודה רבה זה עזר מאוד רואים שהשקעת

13. 03-06-2010 17:14 #13
    בן
    שם פרטי
    עידו
    תודה רבה !
    אחלה השקעה .

14. 03-06-2010 22:15 #14
    בן
    שם פרטי
    רון
    ציטוט פורסם במקור על ידי fs0000fs צפה בהודעה
    אני ינסה את זה..תודה
    בכיף
    אם לא תמיד אפשר לשים שכבה של דבק ולשבור על זה כמה בקבוקי זכוכית.

ציטוט פורסם במקור על ידי snacke צפה בהודעה
    תודה רבה זה עזר מאוד רואים שהשקעת
    תודה
    את האמת כתבתי משהו פי 10 באורך שהיה הרבה יותר מפורט אבל האתר היה חרא והרס לי את הכל.

ציטוט פורסם במקור על ידי Szs צפה בהודעה
    תודה רבה !
    אחלה השקעה .
    בכיף

15. 03-06-2010 23:40 #15
    בן
    שם פרטי
    מאור
    חבל על הזמן..נהנתי לקרוא!
    - We Say Goodbye In The Pouring Rain And I Break Down As You Walk Away-

גאונים!

עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון
מקרא דרגות:  » יו"ר » מנכ"ל » מנהל ראשי » מפקח » מנהל פורום » צוות פרוייקטים » צוות סיקורים » משתמש כבוד » היכל התהילה » Champ » משקיען כבוד » Winner