• הודעות
 • אשכולות
 • רשומים
 • לייקים
 • מחוברים כרגע
הרשמה לאתר הרשמה באמצעות facebook
עמוד 1 12 אחרוןאחרון
תגיות: אוגר, אוגר סיבירי
מדריך|

המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי

 1. 20-11-2012 17:02 #1
  הסמל האישי שלori71
  1,425
  66
  05-04-12
  Ori
  בן
  המדריך הגדול לגידול אוגר סיבירי

  תוכן עניינים:
  1. רקע
  2. אוגר סיבירי בטבע ובשבי
  3. למי מתאים אוגר – יתרונות וחסרונות
  4. קניית האוגר
  5. כלוב
  6. מצע וניקוי הכלוב
  7. מתקנים לכלוב ולאוגר
  8. תזונה ומים וויטמינים
  9. רבייה
  10. מחלות + מקרי חירום , ווטרינר והרעלות
  11. גידול האוגר מחוץ לבית
  12. סיכום
  13. קישורים חיצוניים, קרדיטים


  יש כמה סוגים של אוגרים לגידול בבית, אוגר סורי (או בשם אחר סורי זהוב או רק זהוב) , אוגר סיני, אוגר רובורוסקי, והאוגר שאני נעסוק בוא במדריך זה אוגר סיבירי (או אוגר גמדי).

  רקע-

  אנטומיה -האוגר הסיבירי בעל מבנה גוף כדורי וחסון המכוסה כולו בפרווה עבה, רגליים רחבות וקצרות ומכוסות פרווה דקה בצבעים לבן, שחור, חום או אפור. רגליו האחוריות של האוגר הסבירי חזקות והן נושאות במשקל העיקרי בשעת הליכה. האוגר מסוגל לעמוד זקוף על רגליו האחוריות וזאת בשעה שהוא אוסף מזון ברגליו הקדמיות, בשעה שהוא מרחרח בחיפוש אחר מזון או איתור סכנה, או בשעה שהוא מפגין את כוחו בעומדו בפני איום. הרגליים הקדמיות משמשות לחפירת מחילות בעזרת הטפרים החדים וכן מסייעות לאכילה.
  אורך הראש והגוף 10.5-7 ס"מ בעוד שהזנב 1.8-0.6 ס"מ. תכונה המשותפת לאוגר הסיבירי ולכל משפחת המכרסמים היא צמיחתן המתמדת של השיניים, על מנת שהן לא תישחקנה ותעמודנה בכרסום המתמיד של המזון, ארבעת שיניו החותכות של האוגר הסיבירי - שתיים בלסת העליונה ושתיים בלסת התחתונה - לעולם אינן מפסיקות לצמוח, כתוצאה מכך הן חדות ויעילות.
  העיניים של האוגר שחורות ומבריקות, חוטמו ורוד ויש לו שפמונים ארוכים. עורו של האוגר הסיבירי גדול יחסית לגודל הגוף ונוצר "עודף" עור. תכונה זו מאפשרת לאוגר גמישות בכניסתו למחילות הצרות אותן הוא חופר, וכך גם אפשר לתפוס אותו מהעורף.
  האוגר הסיבירי דומה ברבים ממאפייניו לאוגר זהוב (הנפוץ יותר כחיית מחמד), אולם הוא קטן יותר וניכרים הבדלים בצבעי הפרווה. צבע הפרווה של האוגר הסיבירי נע בין אפור לורדרד בחלקים העליונים, ולבן בחלקי הגוף התחתונים. לפרטים אחדים פס כהה אפור-שחור לאורך הגב. כסות האוזניים שחורות ותחומות בגוון לבן. בחודשי החורף הפרווה מתבהרת במקצת, היא מספקת הגנה בפני הקור, וצבעה מאפשר הסוואה מפני טורפים בארצות בהם נוטה לרדת שלג.
  כתוצאה מהביות והמסחר הנפוץ במין, נוצרו מוטציות גנטיות המתבטאות גם בצבעי פרווה שונים מהמקור. מוכרים הגוונים אלבינו (לבן), כסוף ,אופאל, מנומר ופלטינה.
  (מתוך ויקיפדיה)


  אוגר סיבירי בטבע ובשבי-

  אוגר סיבי בשבי חי בין שנה – 2.5 שנים ונדיר שמגיעים ל4 שנים!
  אוגרים סיבירים הם חיות שפעילות בלילה והם מסוגלות לרוץ כל הלילה 13 ק"מ לחיפוש מזון! בשבי במקום ניתן להם גלגל ריצה להוציא אנרגיות.
  בטבע אוגרים סיבירים חיים לבדם, ולכן קשה מאוד לגדל שתי אוגרים סיבירים יחדיו באותו כלוב! (במיוחד זכר וזכר וגם זכר ונקבה)
  אך זה אפשרי. בשבי אוגרים סיבירים (זכר ונקבה) ממליטים גורים רבים והרבה פעמיים (מפורט בפרק של "רבייה") ולכן אין לו נרצה המלטות נגדל בת ובת ויותר עדיף לבד, שהם ביחד והם לא מסתדרים הם יכולים לפצוע אחד את השני ואף להרוג את השני!
  בטבע האוגרים הסיבירים חיים לבד אך יש להקות של זכר וכמה נקבות.
  בשבי נדיר מאוד שאוגר נושך את בעליו!


  למי מתאים אוגרים – יתרונות וחסרונות-

  אוגר סיבירי לא מתאים למי שחושב שקונים את האוגר שמים אותו בכלוב קטן נותנים לו אוכל ומים ומלטפים אותו פעם בשבוע 5 דקות וזורקים אותו באיזה פינה בבית ויש לו בעיה או מחלה לא מטפלים בו בגלל שזו חיה זולה! האוגר אינו צעצוע אלה בעל חיים שמגיע לו יחס כמו על שאר חיות המחמד (רק פחות קשה וגם פחות זמן מזוחל או כלב ועוד רבים...)! אוגר מתאים למי שיש זמן פנוי (לא הרבה) ומי שרוצה עוד חבר בבית ומוכן להשקיע! אוגר סיבירי יכול להיות ידידותי מאוד הוא לא יהיה במעריץ שלכם שתחזרו הביתה. אוגר לא מתאים לילדים קטנים, משהו שראיתי פעמיים בחנות חיות, ילדים בני 5-6 הוציאו אוגר סיבירי מהכלוב מעכו אותו (בתור "משחק) האוגר נשך אותם הם הפילו אותו בגלל הנשיכה מגובה רב והוא שבר את העצמות ובקושי הזיז את רגל ימין! אוגר מתאים לילדים בוגרים!

  יתרונות בגידול אוגר:
  1. קל לטיפול – לא צריך תנאים ודרישות מסוימות.
  2. לא דורש זמן רב.
  3. לא דורש הרבה כסף.
  4. כלוב קטן שלא דורש מקום רב.
  5. למי שרוצה להרבות – קל מאוד – גם הריון קצר.
  חסרונות בגידול אוגר:
  1. דורש ניקיון רב – לכלוך רב.
  2. לא מסתדרים ביחד לכן קשה לגדל כמה.
  3. אם מגדלים בן ובת יכול להיות המלטות רבות לא רצויות.
  4. לא חי הרבה זמן בשבי (ממוצע 2.5 שנים ונדיר שמגיעים ל-4 שנים).
  5. לפעמים גם ריח מסריח...


  קניית האוגר -

  לפני קניית האוגר בדקו שיש לכם תקציב בשבילו, מקום מתאים, וזמן קצר ביום ליחס.
  לפני קניית האוגר הייתי ממליץ להכין את הכלוב אם כל האביזרים המשחקים מראש לפני קניית האוגר (לגבי המתקנים והצעצועים מפורט בפרק "מתקנים לכלוב ולאוגר"). תמיד עדיף לקנות ממגדל בגלל שבחנות חיה הם מוחזקים בתנאים פחות טובים וביחד, כמו שכתבתי הם יכולים לריב רבות שהם ביחד ואף להרוג אחד את השני! אסור לקנות אוגר ולאחר חצי שנה לקנות עוד אוגר ולשים אותם באותו כלוב! האוגר הראשון יראה את זה שפלישה לשטחו ויהרוג את החדש ואף גם החדש יכול לתקוף את הראשון! אם אתם קונים יותר מאחד קנו אותם באותו הזמן ואף עדיף מאותו מקום שהם כבר מכירים אחד את השני.
  אצל מגדל פרטי גם תוכלו בדרך כלל לדעת את תאריך הלידה של האוגר ואת אופן הגידול שבו גדל וגם הוא יהיה ידידותי יותר ופחות נשכן ופחדן. עצה: תקנו אוגר אחד כדי שלא יהיה מריבות ומוות ומתח רב ביניהם וגם שקונים במקום שיש כמה אוגרים יכול להיות שאוגר אחד חולה ויכול להיות שהדביק את האוגר שרציתם לקנות! עוד חיסרון מקנייה בחנות חיות או במקום אם כמה אוגרים שחיים באותו כלוב...
  איך לבחור את האוגר שלי?:
  לפני שאתם קונים את האוגר בדקו את גופו:
  בדקו את העיניים שהם שחורות מבריקות ללא הפרשות ודמעות,
  בדקו ליד האף שאינו רטוב מסביבו ואין נזלת,
  בדקו שהאוגר פעיל ומשחק ורץ,
  שחקו אם האוגר ובדקו שהוא לא פחדן ולא תוקפני,
  שצואתו תקינה ולא נוזלית, ושאין עיטושים,
  הסתכלו בפתח הביב (פי הטבעת) ותבדקו שאין הפרשות שחוסמות אותו או כל דבר אחר, בדקו שהביב נקי מהפרשות!
  בדקו שאין לאוגר חתכים או פצעים על הגוף,
  בדקו כמה אוגרים לפני שאתם קונים את האוגר שנראה לכן הכי מתאים לכם! על תקנו אוגר שנראה שקט ולא מוציא אנרגיות כי אתם לא רוצים אחד שעושה רעשים ומשתולל! זה יכול לנבוע ממחלה!

  לאחר קניית האוגר תנו לו להתאקלם ולהירגע קצת מהשנוי הרב שעבר, מומלץ לו להוציא אותו הרבה מהכלוב.

  כלוב-

  אוגרים סיבירים אוהבים לרוץ ולהוציא אנרגיות, לכן יש לקנות כלוב מרובך ולא כלוב של 25x25x25.
  יש מגדלים שאומרים שנגיד מטר אורך כלוב לאוגר סיבירי זה יותר מדי! טעות! כמה שיותר גדול יותר טוב לכן קנו את הכלוב הכי גדול שאתם יכולים! אין דבר כזה כלוב גדול מדי! כמה שיותר גדול כך יותר טוב!
  כלוב טוב נחשב לכלוב של 25x30x50, מינימום! לא לקנות כלוב קטן מזה!
  כלובים טובים מאוד, שבדרך כלל מיעדים לא לאוגר סיבירי יחיד או לפנקים ממש נחשב כלוב של 40x50x90 או 30x45x75
  אך גם 25x30x50 זה כלוב טוב מאוד! במיוחד לאוגר סיבירי או שתיים.
  הייתי ממליץ על כלוב שכולו מרושת ולא פלסטיק כזה בגלל שאם המרושת יותר קל לתלות מתקנים ועל הפלסטיק צריך מתקנים אם מעמד מיוחד או שצריך לקשור מלמעלה אך ברשת אם יש גורים הגורים כל כך קטנים שאולי יוכלו לעבור את הרשת לרוח ולמות! סיבה נוספת שעדיף מרושת זה שלאוגר יהיה יותר זרימת אוויר טובה לכלוב, אפשר גם טרריום, אך היתרון הרב בפלסטיק זה שבדרך כלל יש לו תעלות אך יש גם לפעמיים במרושת (מפורט בפרק "מתקנים לכלוב ולאוגר") ! -דוגמא לכלוב פלסטיק:
  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי

  דוגמא לכלוב מרושת:

  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי

  כדי לקנות כלוב שיש עליו "מדרגה" שעליה האוגר מטפס, גם בגלל שהאוגר אוהב לטפס ואם נתלה לו סולמות הוא בכלל ישמח וגם בגלל שנוח לשים שם את הבית! דוגמאות למדרגות:

  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי

  (הצהוב שעליהם יש את הבית יש להיזהר ולשים לב שהאוגר לו איפול מהם ויפצע)

  אפשר לקנות גם כלוב אם צינורות ומגלשות ושהאוגר נורא אוהב לשחק בהם- דוגמאות:
  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי
  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי

  אפשר גם בטרריום שזה שיטה טובה גם בגלל שאין סכנת בריחה של הגורים אבל צריך מתקנים עם מעמדים מיוחדים:
  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי


  בכלוב יש לתלות בקבוק מים, גלגל, אפשר צינורות, וכו'... (מפורט בפרק של "מתקנים לכלוב ולאוגר").
  מומלץ לקנות כלוב מרובע ולא מעוגל, בגלל שיהיה יותר נוח לנקות, לתלות מתקנים ובשביל הנוחות של האוגר.
  תבדקו שהסורגים לא עולים במרווח של חצי סנטימטר.
  יש למקום את האוגר במקום קריר שלא עולה על 28 מעלות ומואר.
  הכלוב צריך להיות עם תחתית של פלסטיק קשיח שהאוגר לא יכול לכרסם (יש בכל כלוב) בידקו שהכלוב אינו מאפשר בריחה כי אוגרים הם "ברחנים" מצוינים.
  נערך לאחרונה על ידי ori71, 24-11-2012 בשעה 15:49
  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי

  goodbye alexis sanchez

 2. 20-11-2012 17:06 #2
  הסמל האישי שלori71
  1,425
  66
  05-04-12
  Ori
  בן
  מצע וניקוי הכלוב-

  מצע- יש לרפד את הכלוב בשביל נוחותו של האוגר, ובגלל גם הצרכים.
  בפלסטיק התחתי של הכלוב (תחתית הכלוב) איפה ששמים את המצע, הייתי ממליץ לשים או נייר (לא עיתון בגלל הדיו) או דיקט בשביל שהמצע לו תדבק לריבועים של התחתית ברוב המקרים או לתחתית חלקה, לא הייתי ממליץ לשים נייר כי הוא ירקב ולא יעזור בניקוי, דיקט דק מאוד קטן בגודל התחתית זה מעולה! תרימו את הדיקט בניקיון וכמעט כבר כל הלכלוך יצא! לא רק מונעה לכלוך רב גם עוזר בניקוי! בדרך כלל שמים דיקט לכלוב של ארנבים בגלל שזה כלוב גדול ושל אוגרים קטן מדי, אך אפשר למצוא דיקט דק גם בגודל של כלוב אוגרים.
  המצע הטובה ביותר היא חול מיוחד למכרסמים או שבבי עץ (דומה לאספן של זוחלים), אך בדרך כלל מי שמשתמש באלה, מנקה פחות את הכלוב כי הוא לא רוצה לזרוק את המצע היקרה הזו ואז יש פחות היגיינה לאוגר, וזה לא נעים! לכן הרוב משתמשים בנסורת, היא פחות מומלצת בגלל שהיא תופסת הרבה אבק! ואך אם ננקה את הכלוב לאטים קרובות ובצורה נכונה אין מה לחשוש מהאבק! אם אנו משתמשים בנסורת יש שתי סוגי נסורת, יש נסורת רגילה (יש גם אם ניחוחות שונים כמו לימון) שטובה מאוד לאוגרים סיבירים ולכל בעלי הפרווה הקצרה ויש גם נסורת דחוסה שהיא מתאימה לכולם ובמיוחד לאלה אם הפרווה הארוכה כי ברגילה לפעמיים שהנסורת נקשרת בפרווה, לכן הנסורת הדחוסה יותר טובה, אבל לאוגר סיבירי זה לא משנה, אבל אני הייתי קונה את הדחוסה אך בחירה שלכם. אפשר גם קש ועלים אך אלו פחות מומלצים!
  את הנסורת מחליפים לפחות פעמיים בשבוע, את נסורת העץ והחול אפשר כל שבוע בגלל שהאוגר עושה את צרכיו פעמיים רבות ביום והמצע נרטבת ונעשית מסריחה. אם לו נדאג לנקות האוגר יסבול וחוסר בהיגיינה ואם זה נסורת היא תקבל תולעים.
  את המצע יש לשים בגובה של 2-3 סנטימטר עדיף ככה 2.5 בגלל שהאוגר אוהב נורא להתחבר ולהסתתר בתוך המצע (בנסורת ובנסורת העץ " הוא רק יחפור ויסתתר אם תשימו לו חול למכרסמים בשכבה גדולה הוא יעשה גם מחילות לכן אם אתה שמים חול למכרסמים הייתי ממליץ לשים אותם בכלוב טרריום כדי לראות את המחילות וכדי שיהיה לאוגר יותר קל) לא כדי לעבור את ה-3 סנטימטר , סתם עודף של נסורת מיותרת (או מצע אחרת), סתם חבל. מומלץ לא להפריע לאוגר שהוא בתוך הנסורת או שהוא מתחפר בא.
  מחיר הנסורת נע בין 10-20 שקל (בדרך כלל 10 שקל לקילו ובשביל 2-3 קילו 15-25 ככה):


  מחיר שבבי העץ נע בין 25-30 שקל לקילו! כן זה יקר! יש כמה סוגים של נסורת עץ (סוג העץ) שגם תלויים במחיר :
  (תמונה בקרוב)

  והאחרון שיש האומרים שהוא תופס הכי פחות ריח, חול למכרסמים, המחיר קצת יקר יותר משבבי העץ...

  ניקיון הכלוב- את הכלוב יש לנקות עם סבון כלים וסקוטצ' לאחר מכן לשטוף אם מים פעם בשבועיים-חודש ולהחזיר את האוגר לכלוב לאחר 15-10 דקות שהכלוב מתייבש, יש לנקות יחד אם הכלוב את הבית, מנהרות ומגלשות אם יש, בקבוק מים, קערת אוכל וכו'... אם יש צעצוע שהאוגר לועס לא לנקות אותו.

  *כדי מאוד לנקות את הכלוב בשנייה אחרי שרואים תולעים אם יש נסורת. בנוסף לשאר הניקויים.

  מתקנים לכלוב ולאוגר-


  כלוב האוגר לא נסגר בזה השמים מצע נעימה ומים, האוגר חייב עוד מתקנים חיוניים כדי לשרוד או להיות מאושר בכלוב!
  ידוע כי אוגר יכול לרוץ בלילה אחד 13 קילומטר! לכן כלוב קטן לא יספיק לשרת אותו !
  אני אוהב לחלק את המתקנים של האוגר לשלושה קטגוריות:
  חובה (דברים שבלעדיהם האוגר לא ישרוד) – מתקנים שהם חובה יהיו באדום.
  מומלץ מאוד וכמעט חובה – מתקנים אלו יהיו בצבע כחול.
  מתקנים אפשריים אך לא חובה (יותר למפנקים) – מתקנים אלו יהיו בצבע ירוק.

  מתחילים:
  מתקן מים – חובה! מהמתקן הזה האוגר ישתה ובלעדיו הוא פשוט יתייבש וימות, יש שתי כלים שאפשר לשים בהם את המים,
  1. קערת מים
  2. בקבוק (מתקן) מים

  אני אישית מעדיף וממליץ על הבקבוק מים מכמה סיבות:
  1. המים שבקבוק נשארים נקיים לזמן רב, בניגוד שקערת המים שאותה צריך להחליף את המים יותר בגלל שבקערת המים נכנס נסורת או מצע אחר וגם צרכיו של האוגר – מה שבקבוק לא יקרה.
  2. קורה רק אצל אוגרים (במיוחד אוגר סיבירי) הוא עלול לתבוע בתוך הקערה אם המים ולמות- מה שבקבוק לא יקרה.
  3. הקערה תופתס סתם מקום – בבקבוק הפלסטיק וכל הנפח שלו מחוץ לכלוב כך לא תופס מקום.
  4. האוגר יכול לשפוך את המים ואם אתם לא בבית אז הוא יהיה ללא מים.
  5. הבקבוק מכיל הרבה מים ובקערה יש קצת מים ולמי יש כוח כל פעם למלות.

  דוגמאות למתקן (בקבוק) מים-
  (תמונה בקרוב)

  כפי שאפשר לראות יש לבקבוקים ידית סיבוב שאותה מסובבים אחרי התקנה על סורגי הכלוב והבקבוק נתפס. נפח הבקבוק מחוץ לכלוב צינור המתכת בתוך הכלוב כדי לאפשר שתייה לאוגר. בקערה היא בדרך כלל מפלסטיק והם גם מכרסמים את זה ואין קערות מנירוסטה כמו לכלבים, מתולים,זוחלים, וארנבים. את צינור המתכת של הבקבוק הם לא מכרסמים והפלסטיק של הבקבוק הוא בחוץ אז הם לא יכולים לכרסם אותו.
  כמו שאמרתי אני יותר ממליץ על בקבוק שתייה מאשר קערה!

  המחיר נע בין 10-30 שקל תלוי בגודל הבקבוק, בשביל אוגר סיבירי אפשר בקבוק קטן של 10-15 שקל לזוג או למשפחה עדיף בינוני של 20 שקל בערך.

  המתקן הבא שגם הוא חובה- קערת אוכל! יותר משתמשים בקערה לשים אוכל מאשר מים! אסור שהאוגר יכרסם את הקערה לכן נקנה כערה של פלסטיק קשיח, גם כן יש שתי סוגים, קערה רגילה (עגולה כזאת) או קערה מלבנית שניטלת לרשת הכלוב (בדרך כלל מיודעת לארנבים) אני יותר ממליץ על קערה עגולה רגילה, ולארנבים יותר הייתי ממליץ על הניטלת (אך זה לא מדריך לארנבים).
  (תמונה בקרוב)

  המחיר נע בין 5-15 שקל (בדרך כלל 10 שקל) לקערה קטנה, בשביל אוגר אחד צריך קערה קטנה של בערך 10 שקלים בשביל זוג או משפחה עדיף בינוני של 15 שקל. אני בשביל האוגר שלי שם כערה בינונית-גדולה כדי לא למלות כל פעם והיא לא תופסת לי הרבה מקום כי אני שם אותה על מדרגה צהובה שבכלוב.


  המתקנים הבאים הם לא חובה להישרדותו של האוגר אך מומלצים מאוד! בלעדיהם האוגר יהיה עצוב ולא מאושר,
  המתקן הראשון הוא גלגל ריצה! כמו שכתבתי כמה וכמה פעמיים אוגרים מסוגלים לרוץ 13 קילומטר בלילה אחד!
  לכן יש לספק לאוגר גלגל ריצה שעליו הוא יפזר אנרגיה, האוגר הסיבירי נורא אוהב את הגלגל ויכול לרוץ בוא מעל שעה כל יום! מתקן זה גם מומלץ כדי שהאוגר לא ישמין יותר מדי, כי אם רק אוכלים ושותים לא מוציאים אנרגיה ולא עושים ספורט , משמינים! (אם יש יותר מאוגר אחד אפשר לשים 2 גלגלים אבל זה לא חובה) לגלגל כמו לבקבוק יש מין ידית כזאת שאפשר לסובב אותה שהיא על הסורגים של הכלוב וכך הגלגל יהיה יציב ו"יתקע" על הרשת. תמונות של גלגלי ריצה:
  (תמונה בקרוב)

  כדי מאוד לקנות כמו הצהוב כי בירוק יש חורים שרגליי האוגר הסיבירי הקטנות יכולות להיתפס בהם!
  הירוק הראשון מתאים לאוגר סורי, לכן תקנו לאוגר סיבירי גלגל ריצה אטום ללא חורים!

  המחיר נע בין 15-25 שקל.

  כמו כל חיה אחרת גם האוגר צריך פרטיות, בשביל זה נקנה לאוגר שלנו בית קטן בתוך הכלוב! בבית האוגר ירגיש בנוח וגם ישמח יותר! אם יש זכר ונקבה הנקבה תמליט את הגורים בתוך הבית, אפשר לרפד את הבית בנסורת או במצע שיש בכלוב או שאפשר לפנק את האוגר בצמר גפן מיוחד למכרסמים שהאוגר נורא אוהב! זהירות! לא לשים צמר גפן רגיל! לבתים יש עיצובים שונים, אם חלונות, בלי חלונות, אם גג בעיצוב רעפים, בלי גג בעיצוב רעפים וכו'... מומלץ לא להפריע לאוגר שהוא בפנים! האוגר גם בדרך כלל ישן בפנים או יכנס שירגיש צורך להתחבאות דוגמאות לבתים שונים:
  (תמונה בקרוב)

  המחיר נע בין 15-30 שקל.
  אפשר ואפילו כדי לשים את הבית על מדרגה עליונה (אם יש בכלוב) כמו בתמונה וגם את הגלגל:
  (תמונה בקרוב)

  לגבי הצמר גפן שאפשר לשים בפנים:
  המחיר שלו נע בין 8-12 שקל:
  (בכוונה בירוק כי זה לא חובה זה יותר למפנקים)
  (תמונה בקרוב)

  המתקנים הבאים הם ממש לא חובה ואם לא תשימו אותם בכלוב לא נורא, יותר למשקיעים ולמפנקים.
  המתקן האשון הוא מנהרות וצינורת, בדרך כלל יש אותם בכלוב (יש אותם פחות בכלובים מרושתים ולכן אפשר להגיד שבדרך כלל שקונים כלוב פלסטיק האוגר יותר נהנה), אם כזו אין בכלוב, יש כלובים שיש בהם חור עגול שאליהם מחברים את המגלשות, למי שאין את זה בכלוב יכול סתם לזרוק לכלוב צינור או לבנות "מגרש משחקים" לאוגר שכל שעה הוא ישחק שם פעם ביום ויש שם את הצינורות! תמונות של כלובים מוכנים אם צינורות:
  תוכלו לראות בפרק של "כלוב",
  מגרש משחקים מוכן למכירה:
  (תמונה בקרוב)

  (בדרך כלל זה הכלוב הרגיל שהאוגר חי שם)

  צינורות בנפרד למכירה:
  (תמונה בקרוב)

  (התמונה השנייה בצינורות הקטנות זה מחבר, אם תרצו לחבר בין 2 צינורות. אפשר לשחק אם הצינורות עד שיוצא הצורה שרוצים).
  (תמונה בקרוב)

  הנה מישהו שקנה צינור והתקין אותו לעוד כלוב:
  (תמונה בקרוב)

  לאחר שקונים כלוב שמתאים לצינורות אפשר לקנות צינורות להתקין צינורות אחרות כל שבוע לשנות ומה שאתם רוצים!
  מחיר הצינורות הקטנות כמו שהעליתי הוא 20-30 שקל, יש אותם בחנות חיות כידוע לי יש אותם ברוב החנויות של jungle.
  המתקן השני הוא תעלת קובייה לאוגר, קוביות שבדרך כלל מתחברות לצינורות אבל לא חייב שהם יתחברו
  (תמונה בקרוב)

  מחירם נע בין 50-80 שקל, אפשר לקנות מjungle.
  המתקן הבא בה אם הכלוב ואי אפשר להוסיף אותו זה מדרגות צהובות או ירוקות או כל צבע אחר שכדי מאוד שיהיה בכלוב שקונים (יש אותם כמעט בכל כלוב) בלעדיהם הכלוב די משעמם:
  (תמונה בקרוב)

  זה הקומות הצהובות והירוקות בכלוב הזה, יש גם את זה בצורת מגלשה שהאוגר פשוט מתגלש או מסתתר מתחת:
  (תמונה בקרוב)

  אפשר לקנות סולמות לאוגר (עדיף ממתכת ולא מעץ כי האוגר יכול לכרסם את העץ) את הסולמות תעצבו איפה לשים אותם תוכלו לראות את הסולמות בכלובים שבפרק "כלוב".
  והמתקן האחרון זה כדור מסתובב שהאוגר נורא אוהב יש בזה חורים קטנים לנשימה (יותר מומלץ לאוגר סורי כי לסיבירי הרגל יכולה להיתקע בחורים) ואפשר לתת לו ללכת בזה בתוך הבית או תלוי בכלוב. מומלץ התוך הבית כי הוא אוהב לזוז אם זה, למעלה תמונה של הכדור תקוע לכלוב. הכדור עולה בין 30-50 שקל.
  (תמונה בקרוב)


  *שאתם מנקים את הכלוב יש לנקות גם את המתקנים ואת הכלים של האוכל ומים מדי שבוע! (עם סקוטצ' וסבון כלים)

  תזונה מים ווטמינים-

  תזונה:
  אני לא חושב שיש אחוזים מוגדרים לתזונה של אוגר שלא כמו שוגר, תוכי, ועוד... שלהם יש אחוזים מוגדרים של תוזנה.
  האוגר בשבי ניזון מכופתיות (אוכל יבש) אשר אותו אפשר לקנות בכל חנות חיות. על הכופתיות להיות לפחות 16% חלבון.
  יש להאכיל את האוגר באוכל שמיועד רק לאוגרים כי אוכל של שרקן או ארנב לא מתאים גם לאוגרים.
  לבוגר הייתי ממליץ לשים כ-7 גרם כופתיות ביום ולגור האמא תדאג, אפשר גם מדי פעם להוסיף למנת הכופתיות היומית של האוגר 2-3 גרגירים של אוכל יבש של כלבים או חתולים גורים פעם בשבוע שמכיל בדרך כלל בין 20%-30% חלבון! (כדי להעלות את החלבון הגוף האוגר).
  את האוכל יש להחליף כל יום-יומיים גם אם האוגר לא סיים! כדי שלא יקבל חיידקים (האוכל).
  יש גם לתת לאוגר שלכם פירות וירקות וזרעים! יש להוציא אותם לאחר שעתיים-4 שעות כי הם נעשים רקובים ומקבלים חיידקים! לא להגזים אם אלו! פעם ביום כמות קטנה!
  זרעים: שיבולת שועל, שעורה, זרעי אפונה, דוחן, תירס. בוטנים וגרעיני חמניות מומלצים גם הם, אך בכמות קטנה שתמנע השמנה.
  אפשר ורצוי לתת גם לחם מקמח מלא יבש (שחוץ מזה שמכיל זרעים, גם עוזר למניעת גדילת יתר של השיניים) שימו לב שלא כל לחם כהה הוא מקמח מלא - פעמים רבות מוסיפים צבע. לחם אחיד גם הוא טוב - הוא מכיל 80% קמח מלא. לא לחם לבן!
  (הזרעים קרדיט לאתר אחר)
  לגבי פירות וירקות אפשר תפוח, גזר, גמבה, מלפפון, דלעת ועוד... (הרשימה של הפירות וירקות לאוגר כמעט ואינה מוגבלת).
  הנה רשימה של פירות וירקות שמותר ושאסורים:
  מותר:
  אגוזים (שקדים אדומים): אגוזי מלך, אגוזי קשיו, אגוזי לוז, שומשום, בוטנים.
  נבטי חיטה, שיבולת שועל, אספסת, במבוק.
  זרעים: חמניות, דלעת, מלון.
  דגנים: שעורה, חיטה, שיבולת שועל, כוסמת, שיבולת שועל, עדשים.
  פירות יער: תותים, דומדמניות, אוכמניות, דובדבנים (ללא גרעינים)!
  פירות וירקות: דלעת (גולמית), תפוחים, גזר, גמבה, מלפפון, עגבניה , צנון, צנונית, קישוא, דלעת, סלק, אגס, משמש, אפרסק, מלון, דלעת, לפת, חצילים (למעט הבשל !), ענבים, בננות, כרובית (נא ומבושל, אבל רק לעתים נדירות), תירס טרי, שעועית ירוקה (אפשר להפשיר שעועית קפואה), חסה סינית (כרוב סיני), ברוקולי, ירקות מעורבים קפואים, שזיפים (קצת), אפונה טריה, חומוס (להשרות ללילה), אפונה צעירה, סלרי (קצת, לעתים רחוקות).
  ירקות מבושלים: גזר, סלק, דלעת, אפונה (בלי מלח ומבשלים לזמן קצר).
  פטרוזיליה, שמיר, חסה, עלים של שן הארי ולחך, אספסת.
  פירות יבשים: צימוקים, משמשים יבשים, תפוחים ואגסים מיובשים, בננה.
  כל סוגי העצים הנשירים: אשור, אפר, ערבה, מייפל, אלון, צפצפה, אגוז, לבנה, עצי פרי כמו תפוח דובדבן, אגס.
  עלי ורדים.
  פופקורן בלי מלח, סוכר ושומן (מבושל בבית) - לתת בתור מעדן.
  קרקרים ללא מלח וסוכר ותוספות אחרות
  שעועית ארבה.

  לא מומלץ ( עלול לגרום לשילשול וכאבי בטן):
  גבינה צהובה.
  כופתיות של בעלי חיים אחרים.
  תפוחי אדמה.
  אפרסמון ( מאוד מתוק!, לעתים רחוקות)
  בלוטים.
  מימת למכרסמים.
  לחם לבן.
  לחם (אפשר לתת לחם כהה מקמח מלא, ללא ממרחים ותבלינים מעל).
  אגוז ברזילאי.
  אסור:
  מלח, סוכר, תבלינים.
  כרום לבן, אדום.
  הדרים.
  מוזלי.
  שקדים (שקדים אדומים מותר).
  שום.
  בצל, כרישה.
  גרעיני דובדבן ומשמש.
  קליפות תפוחי אדמה.
  נקניק, נקניקיות.
  חלב פרות וחלב עזים בצורתו הזכה.
  שמנת חמוצה, שמנת.
  פירות אקזוטיים (קיווי, רימונים, אבוקדו, אננס).
  כל המזונות המטוגנים, השומניים.
  פסטה יבשה.
  אבטיח.
  חטיף גרעיני חמנייה עם דבש.
  פטריות.
  דבש (טהור)
  הענפים של אורן, לגש, אשוחית, דאגלס, בגלל שיש באלה שרף שמזיק לאוגרים.
  מיצי פירות.
  מנטה.
  חרקים שנתפסו בטבע.
  חמאה.
  עוגיות, גלידה.
  אסור לתת לאוגר: פול, שעועית, שוקולד, כל מיני ממתקים כולל גומי וטופי ואבוקדו גם. (בנוסף לרשימה שנתתי שבא כתוב איזה מאכלים מותר ואסור לאוגר!)

  (את הרשימה לקחתי מכאן : http://hamster.co.il/viewtopic.php?f...a074246af00251)
  נערך לאחרונה על ידי ori71, 24-11-2012 בשעה 15:58
  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי

  goodbye alexis sanchez

 3. 20-11-2012 17:16 #3
  הסמל האישי שלori71
  1,425
  66
  05-04-12
  Ori
  בן
  למי ששומר כשר (כופתיות בדרך כלל זה חמץ) יכול להימנע מלתת לאוגר כופתיות למשך שבוע אפשר לתת מצה וירקות ופירות (לא להגזים אם המצה). יכול להיות שיש כופתיות כשרות שאני לא יודע...
  את הכופתיות נשים בקערת האוכל וגם את הירקות אפשר לשים למי שיש בכלוב "מדרגות" או בכלי האוכל, אפשר גם על המצע אבל זה יוצר פחות היגיינה ויכול להיווצר חיידקים... את קערת האוכל יש לנקות עם סבון וסקוצ' פעם בשבוע.
  ירקות ופירות לתת בכמויות קטנות ביום, לא להגזים! אם מגזימים יכול להיגרם שילשול, במידה והאוגר משלשל לתת פירות וירקות בכמות ממש קטנה עד שהוא יפסיק לשלשל וגם אז לתת בכמות ממה ששמתם לפני שילשל!! חובה לשים ירקות ופירות מדי יום, יש לשטוף היטב את הירק/פרי לפני שנותנים לאוגר.
  לא כדי לתת אוכל מעובד. ממש לא בריא לאוגר ויש מאכלים שיכולים להרוג אותו! אוכל מתובל, מלח וסוכר אין לתת לאוגר!

  מים:
  אין כל כך מה להסביר, את המים יש לשים במתקן מים (עדיף בקבוק), ולנקות עם סקוצ' וסבון את הכלי מים כל שבוע! את המים יש להחליף כל יום ולמלא אותם שהם נגמרים, בימים חמים אפשר לשים 1-2 קוביות של קרח בבקבוק מים, אם יש קערה אז לא!

  אבני כרסום

  כמו לכל המכרסמים יש צורך תמידי לכרסום מכיוון שהשיניים הקדמיות שלהם בצמיחה מתמדת. כדי למנוע צמיחת יתר של השיניים העשויה לגרור איתה גם בעיות בריאותיות צריך להוסיף לכלוב אבן גיר אותו יכרסם בהנאה וישייף עימו את השיניים. קיימים בשוק מבחר אבנים בצורות וטעמים שונים. מומלץ לנסות יותר מטעם אחד עד שתמצאו את המועדף על חיית המחמד שלכם. אבן נוספת שחשובה לאוגר היא אבן מלח שמצמיאה ומעודדת אותו לשתות וכך מאזנת את כמות המלחים בגופו.

  ויטמינים וחטיפים

  כמו כולנו, גם האוגר שלנו אוהב להתפנק ולקבל צ'ופרים וחטיפים. החטיף הנפוץ והמוכר הוא מקלות הדבש שמגיעים במבחר טעמי פירות וירקות. קיים גם חטיף יוגורט בטעמים שונים. כל החטיפים מכילים תוספת של ויטמינים. רצוי להוסיף ויטמינים כאשר מבחינים בשינוי בהתנהגות של האוגר או בפרוותו (ברק, נשירה). תוספת הויטמינים חשובה במיוחד בזמן ההיריון ולידה של נקבת האוגר.

  רבייה-

  בטבע, האוגרת הסיבירית מזדווגת אחת לשנה או פעמיים לשנה, בשבי 24 שעות לאחר המלטת הגורים האוגרת יכולה להזדווג (לכן כדי להפריד את הזכר ממנה לאחר ההיריון)
  בטבע האוגרת מזדווגת בחודש פברואר-אפריל אך בשבי אפשר כל חודשי השנה. מומלץ לזווג מגיל 4-7 חודשים, הגיל האידיאלי הוא 6 חודשים.
  משך ההיריון הוא 16-22 ימים, נולדים 3-12 גורים, קירחים ועיוורים (אם עיניים עצומות). אסור לגעת בגורים לאחר ההמלטה! האוגרת תריח את הריח שלך על הגורים, תהרוג אותם ותאכל אותם! אוגרים שיצאו מתים היא גם תאכל. משקל גור שנולד הוא 1.4 גרם.
  כעבור 21 ימים הגורים נגמלים (בגיל 25 ימים אפשר להפריד אותם מאימם מכיוון שהם כבר עצמאים) הגמילה היא תהליך שהגור מתחיל לאכול אוכל מוצק ומספיק הדרגתיות לשתות חלב אם... גור שכבר הפסיק לשתות חלב אם ולאכול אוכל מוצק הוא נגמל, כאילו נגמל מחלב אם.
  כגיל חודש צריך להפריד בין הגורים כדי שלא יהיה מריבות, את הזכר מוציאים מהכלוב אם הגורים לאחר שהאם המליטה כדי שלא יהרוג את הגורים וכדי שלא יכניס אותה שוב להריון.
  • מומלץ לנקות את הכלוב ואת המצע ואת כל האביזרים לפני ההמלטה, בשביל לא לעשות את זה שיש גורים והאימא תבהיל ואולי גם תהרוג אותם, לכן גם לא כדי להציץ איפה שהגורים הרבה כדי שהיא לא תיבהל ותנטוש אותם.
  • אסור לזווג אחים או אימא וגור! הגורים החדשים יצאו פגומים.
  • לא כדי לזווג יותר מפעמיים בשנה, יקצר את תוחלת החיים של הנקבה.
  • כשרוצים שהנקבה תמליט גורים, צריך לדאוג שמצבה הבריאותי טוב, ולדאוג לאוכל ומים, פירות וירקות בשפע וטריים כדי את הבריאים ביותר לתת המשך ההיריון ושהיא שומרת על הגורים.
  • קחו תמיד בחשבון שיכול להיות שהאימא תנטוש את הגורים והם פשוט ימותו...
  • האימא תאכיל ותדאג לאוגרים אם היא לא נתשה אותם אין צורך לדאוג להם לאוכל ומים.
  • האימא תאכל את הגורים שנולדו מתים כדי למעלות אנרגיה שאבדה בהיריון היא גם תאכל גורים אם הריח שלנו.

  הגורים ישמיעו צפצופים מוזרים שאומרים לאימא איפה הם שהיא מביא אוכל, בשבי הצפצופים לא עוזרים כי זה מקום קטן ואיפה הם כבר יכולים להיות (הגורים)....

  (תמונה בקרוב)

  גידול האוגר מחוץ לבית-

  ילדים רבים אינם יכולים לגדל את האוגר בבית בגלל שהורם אינם מסכימים! במקרה כזה אפשר לגדל את האוגר בחוץ אם יש את התנאים המתאים! מהם התנאים המתאימים כדי לגדל אוגר מחוץ לבית?:
  1. יש לדאוג למחסה! מה זאת אומרת!? זה אומר מקום סגור שחתולים (באזורים מסוימים גם נחשים) לא יוכלו להגיע אל האוגר! אפשר לרשת ברשת לול פינה בגינה ושם לשים את הכלוב! יש לדאוג שהרשת היא לא רשת מסכנה אלה רשת לול חזקה גם אם ריבועים קטנים כדי שהאוגר לא יוכל לברוח אם הוא ישתחרר מהכלוב. רשת לול מתרים לכל מה שציינתי.

  2. גג! יש לדאוג שיש סוג של גג! לא משנה איזה! רעפים, פרגולה, איסכורית... כל דבר שיחסום מים! איסכורית זה מעולה! רעפים פחות כי יש נזילות של מים... סכך גם לא כדי כי נכנס הרבה מים!

  3.אם אתם רוצים לשחרר שם את האוגר מדי יום בחדרון הזה יש לדאוג שהרצפה היא בטון או ריצוף או דשא סינטטי ולא אדמה שהאוגר יכול לחפור ולברוח! אם אתם רוצים לפנק את האוגר אם הרצפה היא ריצוף או בטון פזרו נסורת או קש או כל מצע אחר שיהיה נוח לאוגר! אם זה על דשא סינטטי אם צורך! דשא סינטטי נראה לי בסדר כי האוגר לא יכרסם פלסטיק וגם אם כן אז רק טעימה ואז הוא יפסיק! לכן חשוב אם זה דשא סינטטי לא לפזר עליו את הגומי השחור הזה שמציעים פועלים רבים כדי לחסות את הרווחים שאין בהם דשא על המשטח של דשא סינטטי לא איכותי! הגומי מתחמם ומפריש רעלים!

  4.טמפרטורה מתאימה! בחורף לא יפריע לאוגר הקיץ כן! הפרגולה תעשה צל לאוגר ותמנע חום רב אבל עדיין יהיה שמש ישירה לאוגר! לכן יש לשים מד טמפ' בחדרון ולדאוג שהטמפ' לא עוברת את ה28 מעלות! מספיק כמה שעות בחום של 35 מעלות והאוגר ימות! בימים של גשם חזק או חום קשה אפשר לחסות את החדרון בברזנט חוסם מים ולתלות אותו על הרשת לול כמו וילון לדאוג שהברזנט לא יעוף!

  5.יש לדאוג לכלוב מפלסטיק או טרריום ולא מרושת כדי שהאוגר לא יתקרר מרוח ישירה/ כדי שלא יקבל מכת חום.

  6.שימו את הכלוב על שולחן ותדאגו שהכלוב לא יכול ליפול מהרוח או שבגלל שאולי השולחן מתנדנד! תדאגו ששום דבר גם לא יכול להפיל את השולחן הנפילה יכולה להיות קריטית לאוגר ויכולה לגרום למוות!

  7. אסור שהאוגר יחיה בחוץ אם בחוץ יש פחות מ-10 מעלות, האוגר יכנס לתרדמת כך הוא חוסך באנרגיה, 5 דפיקות לב בדקה 5-1 נשימות בדקה! האוגר יכנס לתרדמת כמה דקות עד שבוע, בגלל שהחורף הוא בערך 5 חודשים האוגר יכול למות! ואז צריך לחמם את באיטיות את החדרון ויש לחמם אותו כל פעם חצי שעה לפני שהוא מת! לכן לא כדי לגדל אותו בחוץ אם בחורך המעלות יורדות מ-10. לתרדמת האוגר קוראים "קהות החושים" שזה סוג של תרדמת שהיא לא שינה! אך יש לה את אותו אפקט על המוח כמו חוסר שינה.
  אם תפעלו לפי החוקים האלה תוכלו לשים את האוגר בחוץ! למי שאין אפשרות לבנות בחוץ את החדרון אז אינו יוכל לגדל בחוץ את אוגר! תמיד עדיפה האפשרות של לשים את האוגר בבית... אתם לא יכולים לדעת מה יקרה בחוץ...


  מחלות + מקרי חירום , ווטרינר והרעלות-

  האוגר כמו כל בעל חיים אחר גם יכול לחלות.
  יש לגשת לווטרינר כל פעם שרואים סימני מחלה:
  הפרשות מהעיניים,
  אף נוזלי/נזלת,
  אוגר שמתעטש,
  צואה נוזלית,
  אוגר שקט ולא פעיל,
  שפתח הביב (פי הטבעת) לא חסום מהפרשות.
  אסור לקלח את האוגר אם מים או לשפוך עליו מים! המים יפגעו בוא ובפרוותו!
  יש לגשת לווטרינר שהתמחה לחיות אקזוטיות! לא כל ווטרינר יכול לטפל האוגר סיבירי, יש לדאוג שיש ווטרינר לחיות אקזוטיות ליד ביתכם לפני קניית האוגר.
  פציעה קשה, אוגר מדמם, נפילה מגובה של מעל 10-20 ס"מ, שבירה של עצם, צליעה, במקרים כאלה יש לגשת דחוף לווטרינר!
  רצוי שמביאים חדש לבית לבדוק אותו אצל ווטרינר כדי לבדוק שהוא בראי ולא חולה, כל שנה יש לעשות בדיקה שהאוגר בריא ותזונתו טובה! אוגר שלא אוכל טוב יצטרך תוספת וויטמינים באוכל, אוגר שסובל מהשמנת יתר יצטרך לאכול אוכל דיאטטי! הכול לפי בדיקה של הווטרינר!
  אסור לתת לאוגר: פול, שעועית, שוקולד, כל מיני ממתקים כולל גומי וטופי ואבוקדו גם. (בנוסף לרשימה שנתתי שבא כתוב איזה מאכלים מותר ואסור לאוגר!)
  יש לדעת מה רעיל לאוגר! ישנם ירקות ופירות שרעילים ויש גם מתכות וחומרים שונים שגם רעילים לאוגר.
  מתכות וחומרים שרעילים לאוגר שלכם:
  סוגי צמחים:
  קיימים צמחים הרעילים לאוגר, ואם רק היית יודע/ת בוודאי לא היית מכניס/ה אותם הביתה...
  • שושן צחור ונגזרותיו (Lily) - אכילה מצמח זה גורמת לכשל כליות קשה ומוות ברוב המוחלט של המקרים!
  • פירותיו של דקל ננסי- עשויים לגרום לפגיעה חמורה בכבד ובלבלב, לפגיעה במערכת הקרישה ואף למוות.
  • מריחואנה וחשיש- גורם הרעלה.
  • יסמין- כשנאכל גורם לשינויים במאזן הסידן.
  • דיפנבכיה- כשנאכל עשוי לגרום לגירוי רירית דרכי העיכול ולהקאות.
  חומרים נוספים הרעילים לבעל החיים שלך:
  • סוגי מתכות שונים- עופרת, נחושת, אבץ, מרקורי, אורניום, מלחי ביסמות, כרום, ארסן, זהב, קדמיום, תליום, נחושת, כסף, ניקל, אנטימוני.
  • אתילן גליקול- חומר המצוי בנוזלי קירור של מכוניות ובעל טעם מתקתק. אוגר השותה חומר זה יסבול מפגיעה עצבית, כשל כליה חמור ומוות!
  • תרכובות כלור- המצויות בחומרי ניקוי למיניהם
  • נפתלין- מצוי בצורת כדורים ובמבשמי שירותים וגורם לפירוק דם ולאנמיה קשה לבולעים אותו
  • כדורי paintball- מכילים חומר הגורם לשינוי מאזן המלחים בגוף ולשלשול קשה.
  • חומרי רעל והדברה:
  • חומרי הדברה לצמחים- גורמים לכשל כליה ולפגיעה קשה בריאות של האוגר.
  • זרחנים אורגאניים וקרבמטים- המשמשים כקוטלי חרקים.
  • מטאלדהיד- (חומר ההדברה קרוי "חלזן") המשמש כקוטל חלזונות, שבלולים ועכברושים.
  • סטריכנין- הקוטל חולדות, חולד, סנאים וזאבים.
  • רעל עכברים- הגורם לכשל קשה של מערכת הקרישה.
  • אלפא כלורלוז- המשמש כקוטל מכרסמים.
  (לקחתי את המידע של סוגי הצמחים והחומרים הרעילים מכאן: http://www.petnet.co.il/articles/2168)
  לאנשים אסמטים, האוגר עצמו בדרך כלל אינו גורם לאסטמה מפרוותו, אלה אבק הנסורת, למי שיש אסטמה ובכלוב בחדר השינה לא מומלץ לשים כמצע נסורת... לילדים שמפתחים אלרגיות כדי להתייעץ אם רופא שמומחה לאלרגיות. אפשר לפתח אלרגיה לפרווה חולי אסטמה.
  אני לא יכתוב את כל המחלות והסיבות ומה לעשות... יש מדריך מצוין בלינקייה לזה, אני לא יפרט יותר מדי:
  התייבשות – קורה מחום גבוה או חוסר במים, יש לדאוג לאוגר תמיד למים וגם לאבן מלח, במקרה של התייבשות יש לגשת לווטרינר!
  פציעות – יכול להיות 1000 סיבות לפציעה או שריטה, אם הפציעה קשה לפנות לווטרינר, אם הפציעה קלה אפשר לשטוף את הפגע עם מי חמצן או חומר שעוצר את הדם.
  בעיות בשיניים, שן נפלה, שן נשברה, שן גדולה או עקומה יש לפנות לווטרינר!
  בעיות בעיניים, דלקת, יש לפנות לווטרינר ולדאוג שהעיניים לא יהיו באור!
  אוגר שמגרד את האוזן/נפגע באוזן, יש לטפטף אם שמן צמחים על מקל אוזניים ולנקות את האוזן מלכלוכים והפרשות, אם זה לא עזר יש לפנות לווטרינר! שימו לב שאתם לא משאירים שמן באוזן שמקל האוזניים יהיה ספוג בשמן צמחים ושלא יטפטף...
  בעיות עיכול- שלשול, עצירות, יש לדאוג ליותר מים במידה ויש עצירות לשים לאוגר יותר ירקות ולהרטיב לו טיפה את הכופתיות, במידה ומדובר בשלשול לא לתת פירות, יכול להיות שמדובר במחלה קשה (יכול להיות גם שלשול שזה מחלת דיאריאה זה מחלה שיכולה לגרום למוות!) יש לפנות בשתי המקרים לווטרינר!
  יש גם מחלה שהמעיים יוצאים מפי הטבעת! זה כואב מאוד לאוגר! ווטרינר בהקדם!
  מחלות אור – יכול להיות נשירה, עוד אדום ומגרד, יש לפנות לווטרינר בהקדם!
  יש גם מחלות לב, כבד, כליות ואיברים פנימיים, סרטן, סכרת... במקרים כאלה גם ווטרינר בדרך כלל לא יכול לעזור...
  לפי מה שידוע לי חוץ מאלרגיות ואסטמה (בדרך כלל מהנסורת) באוגר אינו מדביק מחלות שלו לבני אדם (כידוע לי אל תתפסו אותו במילה).
  אם נדאג להחליף את הנסורת/ כל מצע אחר (למעט חול למכרסמים ושבבי עץ שאפשר להחליף בתדירות נמוכה יותר של פעם בשבוע) אם נדאג לזה ולשטיפת הכלוב והאביזרים שבוא אם סבון כלים כל חודש, ונשטוף את הפרות והירקות לפני ההגשה, נחליף כל יום את המים ואת האוכל כל יומיים ואת הירקות ופרות כל כמה שעות (בימים חמים אפילו כל שעתיים) אם נדאג לכל זה אין סיבה שהאוגר יחלה... האוגר גם יכול לחלות אם הוא מחוץ לבית אם הוא במגע אם בעל חיים חולה... אפשר לשים את האוגר מחוץ לבית לפי ההנחיות של פרק "גידול האוגר מחוץ לבית". חשוב לדאוג שהאוגר לא יבוא במגע מבעל חיים מהטבע הוא יכול להידבק במחלות.
  נערך לאחרונה על ידי ori71, 24-11-2012 בשעה 15:37
  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי

  goodbye alexis sanchez

 4. 20-11-2012 17:18 #4
  הסמל האישי שלori71
  1,425
  66
  05-04-12
  Ori
  בן
  סיכום-

  יש הקוראים לאוגר הסיבירי "אוגרים גמדיים" בגלל שהם הקטנים מבין האוגרין. אוגרים סיבירים יש לגדל לבד בכלוב! אם הם יחיו ביחד האוגר יכול לפצוע את השני ואף להרוג אותו! אוגר סיבירי צריך כלוב מינימום של 30x50, והוא נורא אוהב לשחק! אפשר לקנות לא תעלות לכלוב או לבנות לא מגרש משחקים אם גלילי נייר וקופסאות שהוא גם יכרסם. אוגרים סיבירי ניזונים בשבי מכופתיות מירקות ופירות וזרעים, ומדי פעם כופתיות של חתולים או כלבים בכמות קטנה של 2-3 גרגירים בשבוע... האוגר צריך אבן גיר ואפשר גם וויטמינים ואבן מלח ומקלות דבש בתור חטיף... האוגר צריך בתוך הכלוב בית קטן, גלגל ריצה ואפשר משחקים... בבית אפשר לשים צמר גפר של אוגרים! זהירות לא לשים צמר גפן רגיל! בצמר גפן לאוגרים אין כותנה וכך הרגל שהוא לא יכולה להיקשר לצמר גפן לאוגרים בצמר גפן הרגיל הרגל פשוט תיקשר לכותנה ותתלוש לו את הרגל! צמר גפן לאוגרים משמש כ"שמיכה" לבית. את הכלוב יש לרפד במצע או נסורת או חול מכרסמים, שבבי עץ וקש ועלים יבשים. אסור להרטיב את האוגר זה יפגע לא בפרווה ובבריאותו, אוגרים יכולים להזדווג כל 24 שעות לאחר הלידה, ההיריון נמשך 16-22 ימים ושהגורים נולדים יש להרחיק את האבא ממהם שלא יהרגו אותם, גור שנולד מת האימא תאכל כדי למעלות אנרגיה שבזבזה, אסור לגעת בגורים שהם נולדו כדי שלא יקבלו את הריח שלנו והאימא תהרוג אותם! יותר מדי המלטות יגרמו לחיים קצרים של האימא. יש לשמור על היגיינה בכלוב ולרחוץ אותו ואת הכלים שבוא כל שבוע, יש להחליף נסורת לפחות פעמיים בשבוע, ושבבי עץ כל שבועיים וחול מכרסמים גם כל שבועיים. שהאוגרת בהיריון יש לתת לה תוספת וויטמינים. אוגר היא חיה קטנה של 10 ס"מ, נפילה של 10-15 ס"מ יכולה לשבור לו את העצמות נפילה גבוה יותר עלולה לגרום לו למות ובמקרה הטוב להיות נכה לתמיד בגלל זה יש להחזיק את האוגר בעדינות לא מומלץ לילדים קטנים שאם הוא ינשך אותם הם יזרקו אותו... יש לתת זמן קצר לאוגר ביום של משחקים ויחס. יש לשים את הכלוב במקום קריר שלא עולה על 28 מעלות. אם האוגר חי בטמפ' מתחת ה-10 מעלות הוא יכנס לתרדמה, לתרדמה של אוגר קוראים "קהות החושים" שזה סוג של תרדמת שהיא לא שינה אך יש לה את אותו אפקט על המוח כמו חוסר שינה. יש לקחת את האוגר לווטרינר מתי שרואים סימני מחלה או מתי שהאוגר מדמם, שבר עצם, נפל מגובה רב, צולע... אסור שהאוגר יגע בבעל חיים מהטבע, יכול להיות שבעל החיים חולה ושהוא ידביק את האוגר שלכם. לילדים אסמטים לא כדי לשים בתור מצע נסורת בגלל האבק שלה. אפשר לגדל את האוגר מחוץ לבית אם מחוץ לבית יש חדרון אם התנאים המתאימים, אך תמיד עדיף בתוך הבית!

  למגדלי האוגרים, הסיכום אינו מסכם את כל המידע שבמדריך לכן יש לקרוא את כולו לקבל את המידע המדויק אין להסתמך רק על הסיכום כדי לגדל אוגר. למי שאינו חושב לגדל אוגר או לא מגדל כדי לקבל מידע קצר ויעיל אפשר לקרוא רק את הסיכום אך זכרו שהשקעתי נורא על הכתיבה של המדריך כמה שעות במשך כמה ימים...

  קישורים חיצוניים, קרדיטים-

  את כל המדריך השקעתי במשך כמה ימים כמה שעות בכל יום...
  תודה רבה לכל מי שקרא את המדריך עד כאן, אשמח לתגובות!
  את המדריך אני כתבתי ולכן קרדיט לי, פרט לפרק הראשון של "רקע" שאותו לקחתי מהויקיפדיה אך גם ערכתי הוספתי והורדתי דברים.
  בפרק של תזונה גם כתבתי הכול פרט אבני הכרסום וויטמינים וחטיפים לקחתי מכאן:

  http://www.petbuy.co.il/%D7%94%D7%90...93%D7%95%D7%9C

  וגם את הרשימה של המאכלים שמותר ואסור לקחתי מכאן :
  http://hamster.co.il/viewtopic.php?f...a074246af00251
  כמובן אחרי שערכתי הוספתי ושיניתי.


  את הצמחים החומרים והמתכות שרעילים לאוגר לקחתי מכאן:
  http://www.petnet.co.il/articles/2168

  המדריך נועד לתת מידע על אוגר סיבירי, רוב הדברים פה נכונים גם לגבי שאר האוגרים אך יש פה דברים שמיועדים רק לאוגר סיבירי ויש דברים שמיועדים לאוגרים אחרים שאין כאן!
  חשוב לקרוא עוד מאמרים ומדריכים לפני קניית האוגר, לא להסתמך על מדריך אחד בלבד!
  תודה לכל מי שקרא, שמחתי לעזור לחברי הפורום שמגדלים אוגרים או רוצים לגדל אוגר, ראיתי גם שיש הרבה שאלות על אוגרים בפורום זה עוד דבר שגרם לי לכתוב את המדריך. יש אישור מדן לפרסום המדריך!
  כל הזכיות שמורות לי! Ori71 בפורום fxp , אין להעתיק את המדריך בלי אישור ממני ובלי קרדיט!
  תודה לכל הקוראים ומקווה שעזרתי!
  תגובות בבקשה! בבקשה ללינקייה! יש קצת בעיה אצלי אם התמונות לכן אני אוסיף תמונות בקרוב...
  נערך לאחרונה על ידי ori71, 20-11-2012 בשעה 19:50
  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי

  goodbye alexis sanchez

 5. 20-11-2012 20:05 #5
  הסמל האישי שלNicoDx
  1,448
  3
  19-09-11
  ניקו D:
  בן
  לא אהבתי,
  אבל סחטיין על ההשקעה D:

 6. 20-11-2012 20:19 #6
  הסמל האישי שלSuiCiD3KilleR
  3,725
  148
  08-08-12
  Dima
  בן
  כל הכבוד,אחלה מדריך
  רק אם תוכל לשנות את הצבע הירוק לצבע אחר כיוון שלא רואים אותו טוב.

 7. 20-11-2012 21:08 #7
  הסמל האישי שלRottweiler_Girl
  12,854
  650
  23-04-12
  נועה
  בת
  וואו!,איזה השקעה! D:

  תודה על הפרסום 8. 20-11-2012 22:48 #8
  הסמל האישי שלori71
  1,425
  66
  05-04-12
  Ori
  בן
  ציטוט פורסם במקור על ידי NicoDx צפה בהודעה
  לא אהבתי,
  אבל סחטיין על ההשקעה D:
  למה לא אהבת ומה אפשר לעשות כדי לשפר את זה?

  ציטוט פורסם במקור על ידי SuiCiD3KilleR צפה בהודעה
  כל הכבוד,אחלה מדריך
  רק אם תוכל לשנות את הצבע הירוק לצבע אחר כיוון שלא רואים אותו טוב.
  תודה, אני ישנה את הצבע מחר פשוט היום המחשב שלי תקוע...

  ציטוט פורסם במקור על ידי RottweilerGirl צפה בהודעה
  וואו!,איזה השקעה! D:

  תודה על הפרסום
  תודה רבה! עבדתי על המדריך שעות רבות...

  אשמח לעוד תגובות!
  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי

  goodbye alexis sanchez

 9. 21-11-2012 00:36 #9
  הסמל האישי שלhereitcomes1
  2,259
  18
  24-06-11
  בן
  ציטוט פורסם במקור על ידי ori71 צפה בהודעה
  למה לא אהבת ומה אפשר לעשות כדי לשפר את זה?  תודה, אני ישנה את הצבע מחר פשוט היום המחשב שלי תקוע...  תודה רבה! עבדתי על המדריך שעות רבות...

  אשמח לעוד תגובות!
  וואי איזה השקעה מדריך יפה מאוד וכתוב טוב
  ממש כל הכבוד!
  רק שיהיה נחמד אבל לא חובה להוסיף תמונות

 10. 21-11-2012 08:24 #10
  הסמל האישי שלPapi Chulo
  87,610
  7826
  14-04-12
  בן
  תודה רבה על הפרסום .
  מדריך מצוין תודה
  Dick on that fucking gun, I love it when they run

 11. 21-11-2012 13:42 #11
  הסמל האישי שלNicoDx
  1,448
  3
  19-09-11
  ניקו D:
  בן
  חחח אי אפשר לשפר את זה, הוא מצוין לחלוטין ומלא במידע.
  רק לדעתי חסרים קצת תמונות.
  נערך לאחרונה על ידי NicoDx, 21-11-2012 בשעה 13:44

 12. 21-11-2012 15:12 #12
  הסמל האישי שלori71
  1,425
  66
  05-04-12
  Ori
  בן
  ציטוט פורסם במקור על ידי hereitcomes1 צפה בהודעה
  וואי איזה השקעה מדריך יפה מאוד וכתוב טוב
  ממש כל הכבוד!
  רק שיהיה נחמד אבל לא חובה להוסיף תמונות
  תודה רבה! עדיין יהיה נחמד להוסיף תמונות לאלה שלא מבינים במה בדובר

  ציטוט פורסם במקור על ידי iDiamonder צפה בהודעה
  תודה רבה על הפרסום .
  מדריך מצוין תודה
  בבקשה, שמחתי לעזור!

  ציטוט פורסם במקור על ידי NicoDx צפה בהודעה
  חחח אי אפשר לשפר את זה, הוא מצוין לחלוטין ומלא במידע.
  רק לדעתי חסרים קצת תמונות.
  בהתחלה כתבתי את המדריך על word, במדריך בword יש תמונות... יש לי כרגע כמה בעיות בלעלות את התמנות במדריך כאן בפורום אבל אני אוסיף תמונות והרבה...

  שיניתי את הצבע ירוק הבהיר לכהה יותר טוב?
  נערך לאחרונה על ידי ori71, 21-11-2012 בשעה 15:28
  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי

  goodbye alexis sanchez

 13. 22-11-2012 16:27 #13
  הסמל האישי שלori71
  1,425
  66
  05-04-12
  Ori
  בן
  הקפצה...
  יש לי בעיה אם לעלות תמונת אני ישתדל להזדרז אם זה...
  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי

  goodbye alexis sanchez

 14. 24-11-2012 14:58 #14
  הסמל האישי שלiMeanIt
  5,970
  134
  19-04-11
  Dan ツ
  בן
  וואו! כל הכבוד על ההשקעה! אני בטוח שיעזור לרבים

  הוכנס ללינקייה
  .


  "יום ללא חיוך הוא יום מבוזבז" - צ'ארלי צ'פלין

  XMdan808 ►►iParrot ►► iMeanIt
  .

 15. 24-11-2012 15:16 #15
  הסמל האישי שלori71
  1,425
  66
  05-04-12
  Ori
  בן
  ציטוט פורסם במקור על ידי iParrot צפה בהודעה
  וואו! כל הכבוד על ההשקעה! אני בטוח שיעזור לרבים

  הוכנס ללינקייה
  תודה רבה!
  המדריך המלא לגידול אוגר סיבירי

  goodbye alexis sanchez

עמוד 1 12 אחרוןאחרון
מקרא דרגות:  » יו"ר » מנכ"ל » מנהל ראשי » מפקח » מנהל בכיר » מנהל פורום » צוות תוכן » משתמש כבוד » היכל התהילה » Champ » משקיען כבוד » Winner