• הודעות
 • אשכולות
 • רשומים
 • לייקים
 • מחוברים כרגע
הרשמה לאתר הרשמה באמצעות facebook
תגיות: סיכום הרצל, הרצל

סיכום| בניימין זאב הרצל

 1. 21-02-2008 19:03 #1
  776
  2
  04-02-08
  בן
  בן
  העתק של ויקיפדיה:

  בנימין זאב (תיאודור) הרצל נולד בשנת 1860 ומת בשנת 1904הרצל
  היה עיתונאי, משפטן, סופר ומחזאי יהודי. זכה לכינוי "חוזה המדינה",
  הוגה רעיון הציונות המדינית ומייסד הציונות כתנועה לאומית מדינית.

  -חייו לפני התחלת פעילותו הציונית
  הרצל נולד ב-1860 בבודפשט שבאוסטרו-הונגריה (כיום בירת הונגריה) למשפחה יהודית משכילה ומתבוללת. בילדותו עבר עם משפחתו לווינה, שם החל ללמוד משפטים ב-1878, וסיים ב-1884 כדוקטור למשפטים. הרצל עסק במקצועו רק שנה אחת, ומאז התמסר כמעט לגמרי לעיתונאות, תיאטרון וספרות. לדבריו, עזב את מקצוע המשפטים בגלל "תקרת הזכוכית" שמנעה קידום מיהודים שעסקו במקצוע. בצעירותו היה מקורב לחוגים לאומיים גרמניים, והיה מעורב בפעילותה של אגודת Burschenschaft, שחתרה לאחדות גרמנית תחת הסיסמה "כבוד, חופש, מולדת".בשנת 1881 נשלח לפריז ככתב העיתון הווינאי Neue FreiePresse.

  -פעילותו הציונית

  מודעותו של הרצל לגבי בעיית היהודים המתחדדת דווקא בעת המודרנית הועמקה כאשר סיקר את האנטישמיות הצרפתית. הרצל, שהיה עד לצעקות ההמון "מוות ליהודים!". שוכנע שיהודי התפוצות יצליחו לשרוד רק כאשר יעזבו את הגולה (אירופה האנטישמית) ויקימו מדינה יהודית ריבונית ועצמאית, כך החל להתגבש אצלו הרעיון הציוני-המדיני.

  -פעילות מדינית
  בשנת 1896 פרסם הרצל את ספרו "מדינת היהודים" (יודנשטאט), שבו הציע פתרון מעשי לבעיית היהודים ולחוסר יכולתה של אירופה לפתרה. בספר זה הדגיש שעל מנת להגשים את הרעיון יש להשיג הכרה בינלאומית ומשפטית בזכויות העם היהודי על ארץ משלו (בלי לנקוב בשמה).
  -ייסוד הקונגרס הציוני ומוסדות ציוניים

  בשנת 1897, במטרה לאחד את כל הכוחות הציוניים, ובמטרה לזכות לשיתוף פעולה של חובבי ציון, כינס הרצל את הקונגרס הציוני הראשון בבאזל שבשווייץ.

  ב-1896 הגה הרצל רעיון להקמת בנק ציוני, שיסייע ברכישת הצ'רטר על ארץ ישראל מהסולטן התורכי. ב-1899 הוקמה חברת JewishColonial Trust, שנקראה לאחר מכן בעברית "אוצר התיישבות היהודים", שהקימה את בנק אפ"ק, שהפך מאוחר יותר ל"בנק לאומי". ב-1901, בקונגרס הציוני החמישי הוכרז על יסוד "הקרן הקיימת לישראל", כארגון שתפקידו לרכוש קרקעות להתיישבות יהודית.
  הצעתו לדגל למדינה היהודית: כבר ב-1895, במכתבו לברון הירש, כתב הרצל כי דגל הוא סמל, סמל המאחד אנשים ומוביל אותם.
  משפחתו של הרצל
  הרצל נולד כילד השני להוריו יעקב וז'אנט לבית דיאמנט. אחותו הבכורה, פאולינה, הייתה מבוגרת ממנו בשנה אחת ונפטרה בהיותו בן 18, סוברים שפטירת אחותו הייתה הסיבה למעבר המשפחה מבודפשט לווינה.
  נישא הרצל בשנת 1889 ליוליה (ז'ולי) לבית נשאואר ונולדו להם שלושה ילדים. פאולינה (על שמה של אחותו), האנס וטרודה.
  בשל פעילותו הרבה בתנועה הציונית, לא הקדיש הרצל זמן או כסף לשהות עם משפחתו שהייתה זקוקה לו.
  סיכום-ביוגרפיה

  הסיכום:


  נולד ב-2 במאי 1860 בבודפשט שבהונגריה להוריוז'אנט ויעקב. הוא גדל בבית אמיד, קבל חינוך יהודי בסיסי וחונך ברוח תנועת ההשכלה, שאפיינה את יהודי מרכז אירופה באותה תקופה. לאחר מותה הפתאומישל אחותו פאולינה ב-1878, עבר הרצל עם הוריו לוינה שבאוסטריה, שם קבל בשנת 1884תואר ד"ר למשפטים. הוא עבד במשך תקופה קצרה במקצוע זה בוינה ובזלצבורג, אך לאחרשנה, הוא החליט להתמסר לאהבתו הגדולה- הכתיבה.בשנת 1891 היההרצל לכתב בפריז של העיתון הווינאי החשוב "נויה פרייה פרסה". במהלך עבודתו, הואנחשף לאווירה האנטישמית ההולכת ומתגברת בצרפת; יותר ויותר העיקה עליו השאלההיהודית, והוא חפש דרכים שונות להתמודד עמה. בשלב מסויים, הוא שקל לפעול למען המרתדת המונית של בני הדור הצעיר היהודים ובכך לפתור אחת ולתמיד את הבעיה היהודית, אךעד מהרה הוא התייאש מרעיון זה. בשנת 1894 הרצל נכח במשפטו שלאלפרד דרייפוס, קצין יהודי מתבולל בצבא הצרפתי, שהואשם בבגידה על לא עוול בכפו, והזדעזע מההמון הפריסאי שקרא "מוות ליהודים!". אווירה אנטישמית זו, הוליכה את הרצללאפיקי מחשבה חדשים. הרצל החל להבין שהשאלה היהודית מחייבת פתרוןלאומי ופוליטי. הוא סבר שרק על ידי הקמת מדינה לעם היהודי, תיפתר מצוקת היהודיםותיעלם האנטישמיות. את חזונו הציוני החדש הוא הציג במלואו בחיבורו "מדינת היהודים" שהתפרסם בפברואר 1896. הופעת החוברת עוררה ויכוח סוער. האליטה המשכילה דחתה אתתכניתו של הרצל, הן בשל טעמים אידיאולוגיים והן בשל טעמים מעשיים. לעומתה, ההמוניםהיהודים אימצו לחיקם את רעיונותיו וראו בו את דמות משה רבנוהמודרני.הרעיון הציוני כבש את הרצל. הוא ניהל מגעים דיפלומטייםלהפצת תכניותיו ולהשגת צ'רטר (זיכיון מאת הסולטן העות'מני ליישב יהודיםבארץ-ישראל). בניגוד לאישים אחרים בתנועה הציונית, הרצל ייחס חשיבות רבה להשגת הכרהבינלאומית ומשפטית בזכויות העם היהודי על ארץ-ישראל, קודם לתחילת ההתיישבות המעשית. ראייה זו היוותה את הבסיס לזרם הציונות המדינית שהרצל עמד בראשו. בשנת 1897 כינס הרצל את הקונגרס הציוני הראשון בבאזל שבשוויץ, שם הוקמה ההסתדרות הציונית העולמית והרצל נבחר לנשיאה. בשנה זו הוא גם ייסד אתעיתונו הציוני "די וולט" בוינה.בקונגרס הציוני השישי ב-1903, הביא הרצל לסדר היום את "תוכנית אוגנדה" - הצעה ליישב יהודים באוגנדה. בשל התנגדותקשה לרעיונו, הועמדה התנועה הציונית בסכנת פילוג, וכדי למנוע את הפיצול הרצל מיהרלהכריז כי הוא העלה את ההצעה כפיתרון זמני בלבד.פרשת אוגנדה, שברה במידה רבה את רוחו של הרצל. הוא המשיך אומנם בעשייתו הציונית: נפגש עם מנהיגיםבעולם ופעל למען קידום התנועה הציונית, אך מצב בריאותוהתדרדר.הרצל לא זכה לראות איך חזונו מתגשם; הוא נפטר ב-3 ביולי 1904 (כ' בתמוז תרס"ד) והובא לקבורה בוינה בלוויה רבת משתתפים. לאור בקשתו בצוואתו, לאחר הקמת מדינת ישראל, באוגוסט 1949הועברו עצמותיו של הרצל לירושלים, ונקברו בהר הרצל הנקרא על שמו.
  נערך לאחרונה על ידי אiרי, 21-02-2008 בשעה 19:15

 2. 21-02-2008 19:36 #2
  314
  23-08-07
  בדיוק יש לי עבודה עליו

 3. 23-02-2008 14:27 #3
  7,332
  14
  02-07-06
  סוד :X
  בן
  יפה , תודה רבה .
  אני שמח וחייב לציין לשבח את זה שרשמת גם את המקור ,
  וגם את הסיכום . יפה

 4. 23-02-2008 15:48 #4
  10,186
  10
  03-01-07
  אלעד.
  בן
  כל הכבוד!
  וכל הכבוד שרשמת את המקור!

מקרא דרגות:  » יו"ר » מנכ"ל » מנהל ראשי » מפקח » מנהל בכיר » מנהל פורום » צוותי האתר » משתמש כבוד » היכל התהילה » Champ » משקיען כבוד » Winner