• הודעות
 • אשכולות
 • רשומים
 • לייקים
 • מחוברים כרגע
הרשמה לאתר הרשמה באמצעות facebook
מדריך|

הקמת אקווריום קיבוצי (דגים משריצים)....

 1. 17-07-2008 17:40 #1
  הסמל האישי שלshadowarior
  668
  3
  02-09-07
  עדי ;)
  בן
  אז שלום לכולם....
  אני מניח שלרובינו היו פעם דגי זהב ...?
  המדריך הזה יעזור לכל המגדלים הצעירים ...

  תוכן עינינים :
  חלק ראשון : מה צריך לקנות ...
  חלק שני : הקמת האקווריום ...
  חלק שלישי :גידול ועיצו האקווריום...


  חלק ראשון :
  מידע על המוצרים לאקווריום ומחירים ...


  האקווריום :
  יש שלושה סוגים עיקריים של אקווריומים אקווריום פינטי פנורמי וביולוגי ..

  אקווריום ביולוגי :
  זה אקווריום שבדרך כלל לא מתאים למתחילים ויקר מאוד יכול להתחית ב300
  ולהיגמר מ7,8,9 אלפים יפים ,זה אקווריום שבדרך כלל מגדלים בו דגים טרופים טורפים
  וחצי טורפים ... שבדרך כלל גם מאוד יקרים 30-400 שקל לדג בודד..
  לא מומלץ למתחילים ....

  אקווריום פינטי :
  אותו עיקרון כמו האקווריום הביולוגי רק שהאקווריום עומד בפינה של חדר או פשוט בפינה
  האקווריום הזה מגיעה בשלל גדלים ..
  למתחילים אבל קצת יותר מתקדמים שיש להם שנתיים אקווריום קיבוצי 280 והשמיים הם הגבול...

  אקווריום פנורמי:
  זהו אקווריום שפשוט הזכוכית שלו מקדימה מכומרת גם הוא מאוד יפה ..
  זה האקווריום שלרוב מתחילים איתו והמחירים 180 ++ .....

  אקווריום מפלסטיק :
  וזה האקווריום אשנחנו נגדל בו את הדגים כי הוא למתחילים והרבה יותר זול
  מגיעה בשלל גדלים ו המכסה בשלל צבעים מחירים 10 שקלים עד 130 שקל לאקווריום גדול
  של פלסטיק ..
  למתחילים ....

  מיכשור האקווריום:

  פילטר:
  לפילטר שלושה תפקידים:
  1.
  יצירת תנועת מים
  הנחוצה לפיזור החמצן והחום באקווריום. הזרמה זו נעשית לרוב על ידי ראש כוח. קביעת הספק ראש הכוח יכולה להיעשות על ידי כלל האצבע המדבר על קצב הזרמה של לפחות שלוש פעמים נפח מי האקווריום בשעה. כאשר האקווריום מאוכלס בצפיפות, מאוכלס על ידי דגים מלכלכים במיוחד כמו ציקלידים, או כשנפח הפילטר קטן, ההספק צריך להיות גדול יותר. באקווריום צמחיה בו הצמחים מבצעים חלק מפעולות הפילטרציה והזרימה מפריעה לצמחים, רצוי להסתפק בהספק קטן יותר.
  2.
  סינון מכני.
  במקום בו נכנסים המים לפילטר נשים מדיית סינון. תפקידה למנוע מלכלוך להגיע מהאקווריום אל ראש הכוח, ולאסוף את הלכלוך מהאקווריום ולהוציאו החוצה כאשר תוחלף המדיה בטיפול השגרתי. בפילטרים קטנים נסתפק במדיית סינון דקה כגון פרלון (מעין צמר-גפן סינתטי) בלבד. בפילטרים גדולים יותר נשים לפניה מדיה גסה כגון ספוג סינתטי. באקווריומים ללא צמחיה נוכל לשים אחרי הסינון המכני גם מדיית פחם פעיל, שתפקידה לספוח מן המים חומרים ורעלנים שונים.
  3.
  נטרול ביולוגי של האמוניה: זהו תפקידו החשוב ביותר של הפילטר, ובדרך כלל רוב נפחו של הפילטר יוקדש למדיה הביולוגית. הדגים מפרישים מזימיהם אמוניה רעילה. על מנת שהאמוניה לא תצטבר ותפגע בהם, אנו מגדלים בפילטר אוכלוסיית חיידקים המפרקים את האמוניה והופכים אותה לניטריט רעיל ואז לניטראט שכמעט אינו רעיל. חיידקים אלה נמצאים בכל מקום, אך דרוש להם מקום להיתפש בו, לכן המדיות הביולוגיות (כגון קרמיקות, טוף או ביו-בולס) מכילות שטח פנים רב. כן דרושה להם אספקת חמצן, לכן אנו ממקמים מדיות אלה בפילטר דרכו עובר זרם מים מחומצנים מהאקווריום. למושבות חיידקים דרושים כמה שבועות כדי להיבנות, לכן בהקמת האקווריום נשים בו מספר דגים קטנים שיפעילו את מחזור החנקן, ושאר הדגים יאוכלסו, בהדרגה ובאיטיות, רק לאחר זמן, כשהמושבות ייבנו. אכלוס מיידי של הרבה דגים באקווריום חדש הוא הסיבה לתמותת אוכלוסיות דגים אצל מגדלים חדשים. את רמות הניטראט נוריד בעזרת החלפות מים שגרתיות. במידה והאקווריום אוכלס לפני שהתפתחו בו מספיק חיידקי ניטריפיקציה, יש לבצע במשך כמה שבועות החלפות מים מטופלים בתכיפות גבוהה להפחתת האמוניה והניטריט, עד שהחיידקים יתרבו.
  פילטר מומלץ הוא פילטר דוד חיצוני, הנותן נפח רב למדיות המכניות והביולוגיות, ונוח לתחזוקה. אנחנו צריכים משו יותר זול משו כמו30 שקל +

  הקמת אקווריום קיבוצי (דגים משריצים)....
  שני פילטרי דוד חיצוניים מאקווריום הציקלידים של דודו29.

  משאבת אוויר:

  לכל אקווריום שאינו אקווריום צמחיה יש להוסיף משאבת אוויר התואמת את נפח האקווריום, עם צינורות המוליכים את האוויר לאבני-אוויר שישחררו אותו באקווריום על מנת לספק די חמצן לדגים. באקווריום צמחיה בעל יחס נכון בין צמחיה לדגים אין בכך צורך, שכן הצמחים יוצרים את החמצן עבור הדגים. מחסור בחמצן במים יתבטא בעליית הדגים אל פני המים. גם לא יקר 35 שקל לאחד טוב ופשוט

  הקמת אקווריום קיבוצי (דגים משריצים)....
  משאבת אוויר, צינור ואבן אוויר - מתוך: http://www.fatbraintoys.com


  גוף חימום:

  יש להתקין באקווריום גוף חימום בעוצמה של כחצי וואט לכל ליטר מים (למשל 50 וואט לאקווריום של 100 ליטר). לגוף החימום צריך להיות תרמוסטט שיווסת את החימום על פי מדידת הטמפרטורה. בנוסף יש להתקין מד-חום בצד הנגדי של האקווריום, כדי לבדוק את החימום ואת פיזור החום. הטמפרטורה יכולה, מבחינת רוב הדגים הטרופיים, לנוע בין 22 ל30 מעלות, ובלבד שאין שינויי טמפרטורה מהירים. באקווריום של דגי מים קרים, כגון דגי זהב או טניכטיס, יידרשו בערך 16 עד 26 מעלות. בקיץ ניתן לרוב לקרר על ידי פתיחת מכסה האקווריום, ואם צריך- להפעיל מאוורר. כאשר מוסיפים מים שהטמפרטורה שלהם שונה באופן משמעותי מזו של האקווריום, יש להשוות קודם את הטמפרטורות, או להוסיפם לאט ( למשל בטפטוף) כדי לא לגרום לשינוי מהיר. אנחנו צריכים את זה רק בחורף . גם עולה 60 שקל בערך..

  הקמת אקווריום קיבוצי (דגים משריצים)....


  תאורה:
  באקווריום ללא צמחיה האור משמש ליופי ולשמירה על בריאות הדגים, ועוצמתו יכולה להיות נמוכה, ובלבד שהדגים יקבלו כמה שעות חושך בלילה על מנת שיוכלו לישון. כדי לגדל צמחיה דרוש לרוב הצמחים אור בעוצמה של חצי וואט לליטר בערך, במשך לפחות 10 שעות ביום. כדאי להשתמש בשעון שבת ליצירת שעות אור קבועות.

  דקורציה:
  מצע: המצע, מלבד היותו חלק מהעיצוב, משמש כבסיס לבקטריות חיוביות, ובכך הוא תורם לאקווריום. יש להימנע משימוש באבנים צבועות המשחררות רעלנים למים. יש לנקות את המצע באופן קבוע על ידי שאיבת רפש (מלבד באקווריום צמחיה).
  סלעים: מסלעה יוצרת מקומות מסתור ורבייה עבור הדגים, ולחלקם, כגון ציקלידים ושוכני קרקעית, היא חשובה במיוחד. אין להשעין סלעים כבדים על דופן הזכוכית של האקווריום. סלעים או קונכיות מן הטבע יש לנקות ולהרתיח לפני הכנסתם לאקווריום. סלעים, וכן מצע, עשויים לפלוט למים חומרים שישנו את הרכבם. לרוב הדגים עליה כזאת בקשיות המים (הנמדדת ביחידות KH לסידן למשל, וGH לברזל ולחומרים נוספים) לא תפריע. יש דגים וצמחים שלא יתפתחו היטב בתנאים כאלה, ועבורם יש להשתמש בסלעים ובחצץ אינרטיים שאינם משחררים חומרים למים.


  גזעים:
  גזעים ושורשים מוסיפים עניין ויופי לאקווריום, ולשוכני קרקעית הם חשובים במיוחד. לפני הכנסת גזעים מן הטבע לאקווריום יש להרתיחם, אם ניתן, או לכסותם במים רותחים לאורך זמן. גזעים שהוכנסו לראשונה לאקווריום עשויים לצוף, ויש לרתקם לקרקעית על ידי משקולת או קשירה. הם גם עשויים להפריש חומר צהבהב למים, שאינו מזיק לאקווריום אך עלול להפריע מבחינת אסתטית. על מנת למנוע זאת ניתן להרתיח ולהקפיא את הגזע לסירוגין מספר פעמים.

  צמחים:
  צמחים מייפים את האקווריום, משפרים את תנאי המים בו ותורמים לביטחון הדגים. יש לבחור צמחים שיתאימו לתנאי האקווריום ולאוכלוסייתו. ככלל, צמחים זולים יותר הם צמחים קלים יותר לגידול. ניתן לקבל חינם גזם של חובבים. רוב הצמחים יזדקקו למצע מתאים, תאורה מתאימה ודישון. ככל שהחלק השתול באקווריום יהיה גדול יותר, בעיית האצות תהיה קטנה יותר. רשימת צמחים מועטי דרישות...

  פריטי דקורציה אחרים:
  יש להקפיד שכל פריט המוכנס לאקווריום לא יכיל יצורים מן הטבע, ולא יפריש רעלנים למים. על מנת להדביק זכוכית או פריטי דקורציה באקווריום יש להשתמש בדבק סיליקון מיוחד שאינו רעיל לדגים.

  ציוד לטיפול באקווריום:
  ציוד נוסף הדרוש לטיפול באקווריום כולל: חומר המנטרל כלור וכלוראמין ממי הברז אותם אנו מוסיפים לאקווריום, שואב רפש, רשת שגודלה מתאים לגודל הדגים שנבחרו, מזון דגים, ואקווריום קרנטינה קטן עם פילטר ומחמם לאקלום דגים חדשים ולבידוד דגים חולים.

  ערכות בדיקה:
  כדאי להחזיק, בעיקר בתקופה הראשונה לפני שהאקווריום נכנס לתלם, ערכת בדיקה הבודקת אמוניה, ניטריט, ניטראט, חומציות- PH, וקשיות מים- KH. האמוניה והניטריט צריכים להיות קרובים ל0, הניטראט צריך להיות נמוך מ25, הPH צריך להיות קרוב ל7 (מי הברז בארץ הם בסיסיים ומתקרבים ל8, וזה בסדר לרוב הדגים), והKH צריך להיות גבוה מ4. ניתן לבצע בדיקות אלה בחנויות מקצועיות כאשר מביאים להם דגימת מים מן האקווריום. ...


  דגים:
  בחירת דגים: חשוב להחליט על גודל והרכב האוכלוסייה עוד לפני הקמת האקווריום, כך שניתן יהיה לקנות עבור האוכלוסייה הנבחרת ציוד מתאים, וכן לתכנן את האכלוס באופן מדורג ויעיל. ראשית כדאי לבחור את סוג האקווריום הרצוי. אז יש לבדוק את סוגי הדגים שאנו רוצים, המתאימים לאקווריום זה. כדאי להתאים את הדגים לתנאי מי הברז, הבסיסיות והקשיות, ולא לנסות להתאים את המים לדגים. יש לבדוק את צרכי הדגים והתאמתם לגודל האקווריום ותנאיו, כך שיתאימו לאקווריום גם כשיגדלו. כן יש לבדוק מראש את התאמתם לשאר אוכלוסיית האקווריום, את הצורך החברתי שלהם בדגים בני מינם, והיחס הרצוי בין מספרי הזכרים והנקבות. בדיקות חשובות אלה ניתן לעשות בעזרת פרופילי הדגים ב"אקוודקס".
  הדגים הראשונים שנאכלס לאחר הקמת האקווריום נקראים "סטרטרים", שכן הם מאתחלים את האקווריום בזמן הרצת מחזור החנקן עד ליצירת מושבות החיידקים המטפלות באמוניה של אוכלוסיית הדגים. דגים אלה יהיו מעטים, לא גדולים, עליהם להיות עמידים יחסית, וכדאי שלא יהיו נדירים או יקרים. עדיף לבחור סטרטרים שיישארו באקווריום לטווח ארוך כחלק מהאוכלוסייה. דגים מקובלים כסטרטרים הם המולים, שגם אוכלים אצות, או הקורידורסים, שגם מנקים שאריות. שאר הדגים יוספו לאחר שמחזור החנקן יתייצב, לאחר מספר שבועות, והוספתם תהיה הדרגתית.
  חשוב שהאוכלוסייה תכלול "נקאים"- דגים שינקו שאריות אוכל שנפלו לקרקעית, וכן אצות הגדלות על הזכוכית ועל הדקורציה. דגים כאלה יכולים להיות קורידורסים למיניהם, פלקואים למיניהם, דגי משפחת הלוריקרדיה, שרימפסים, קולים, בינוניים ועוד, לפי תנאי האקווריום והאוכלוסייה.

  קניית דגים: יש לקנות רק דגים בריאים, צעירים, שמראם והתנהגותם אופייניים למינם.
  חשוב לקנות רק מחנות אמינה . כדאי לקנות מחנות אחת, או חנויות מעטות בלבד. אין לקנות בחנות המוכרת דגים צבועים.< (דגים שמתעללים בהם ומזריקים להם צבע)...


  מד חום :
  עדיף מזכוכית עם הכספית בפנים יותר אמין ..
  5 שקלים ..

  אוקיי סימנו את החלק הרישון...
  חלק שני....  אוקי אחרי שקנינו אקווריום 15 ליטר תבקשו מפלסטיק אצל המוחר פילטר משאבת אויר ו חצץ קטן 20 שקלם בערך ... כל זה יעלה בערך 130 שקל..
  לא לקנות דגים בשבועה הראשון ...

  לקחים את החצץ ומשרים אותו במיים רותחים שוטפים בנתים את האקווריום אך ורק במים בשום פנים ואופן
  לא סבון או כל חומר ניקוי אחר ... (גם לא את האבנים בלי חומר ניקוי).. ממלאים את האקווריום בחצץ וממלאיםעו אחריזה במיים מניחים את האקווריום במקום בלי שמש ישירה רק צל ..
  מתקינים את הפילטר ו את המשאבת אויר ..

  אחרי כל זה מחכים שלושה ימים כדי שהמיים יתנקו מהכלור ומחומרים אחרים
  ורק אז אפשר לקנות את הדגים ...

  רצוי למלאה מיכל 5 ליטר מים ו להשאיר בחוץ שבוע כדי שיהיה מיים להחלפה ...
  צריך להחלים 3-4 ליטר בשבועה ...

  חלק שלישי

  הסוגים של הדגים שתקנו היו גופים סייפנים דג מנקה אולטרות ועוד תשאלו את המוכר ..
  אבל הכי כדי אלו גופים הם משריצים ו אתם גם יכולים לגדל את השרצים שלהם ..
  עיצוב לשיפוטכם...
  תהנו שאלות תאנות מענות בפרטי ...
  נכתב על ידי מעם עזרה מהאיטרנט ...
  בשבילכם תמיד עדי.


  הקמת אקווריום קיבוצי (דגים משריצים)....

 2. 17-07-2008 17:49 #2
  הסמל האישי שלLove_Dog
  17,989
  7
  10-04-08
  לירן
  Love_Dog מנותק מנהל ראשי וראש צוות ירוק לשעבר
  בן
  תודה על המידע!
  לא קראתי הכל אבל זה נראה מענין
  יש משהו בבעלי חיים שמוציא אותנו מעצמנו ומוציא אותנו מהזמן ומאפשר לנו לשכוח מהחיים שלנו. - דאגלס קופלנ
  בבני אדם יש רוע, בבעלי חיים אין. - אורנה בנאי

 3. 17-07-2008 17:58 #3
  הסמל האישי שלmax_
  7,856
  3
  01-12-07
  מקס
  בן
  תודה על המידע
  יש כמה דברים שיש לציין
  דג מנקה[לרוב פלקו] אינו מתאים לאקוריום של 25 ליטר
  ורוב אקווריום ביולוגי[צמחייה] הוא אינו יקר לעומת אקווריום צמחייה[עם מכשירים]
  אקווריום ביולגי מקבל את החמצן מהצמחים[תהליך זה ניקרא פוטוסינתזה]
  ואקוורים זה אינו דורש מערכת CO2 דשנים[את הCO2 מיצרים הצמחים] אקווריום זה דורש רק פילטר טוב,תאורה טובה[כמו שאמרתה חצי וואט לליטר] וגוף חימום.
  לעומת אקווריום צמחיה[הי טק אם אני לא טועה] יש מערכת CO2 שעולה בסביבות האלפים שקל ויותר,מערכת אוסמוזה הפוכה[כדי להוריד את הPH והקשיות המים] משום שלרוב באקווריום אלו חיים חריתים ודיסקוסים אשר אשר מקורם מהאמזונס ובו קשיות וחמציות המים נמוכה.
  וכאשר קונים דגים כמו משריצים לא דרוש זיהוי PH וKH דגים כמו דיסקוס דרוש
  כל הכבוד על ההשקעה נוסף ללינקייה

 4. 17-07-2008 18:01 #4
  הסמל האישי שלshadowarior
  668
  3
  02-09-07
  עדי ;)
  בן
  בבקשה ...
  תהנו מכל רגע של גידול חיות...
  הקמת אקווריום קיבוצי (דגים משריצים)....

 5. 17-07-2008 18:35 #5
  הסמל האישי של_The_Joker_
  12,919
  6
  11-04-06
  בן
  תודה על המידע יעזור בעתיד הרחוק (אני מתכונן לעשות כזה אבל רק אחרי שיהיה לי בית משלי
  תודה כרגע אני מקווה שרק דגת הקרב שלי תשריץ >_<


מקרא דרגות:  » יו"ר » מנכ"ל » מנהל ראשי » מפקח » מנהל בכיר » מנהל פורום » צוות תוכן » משתמש כבוד » היכל התהילה » Champ » משקיען כבוד » Winner