• הודעות
 • אשכולות
 • רשומים
 • לייקים
 • מחוברים כרגע
הרשמה לאתר הרשמה באמצעות facebook

סיכום| אזורים דלילי אוכלוסין+צפופי אוכלוסין וגלובליזציה

 1. 17-02-2009 22:17 #1
  הסמל האישי של1115557
  24
  4
  17-02-09
  דויד המל
  בן
  אזור דליל אוכלוסין – אזור שבו בכל יחידת שטח מתגוררים מעט בני אדם. קיימים תנאי טבע קיצוניים כמו אקלים קיצוני כמו במדבריות או באזורי הקטבים.יש תנאי שטח קשים שמקשים את הגישה אליהם או על המעבר בהם כמו רכסי הרים גבוהים ותלולים או יערות סבוכים.

  אזור צפוף אוכלוסין – אזור שבכל יחידת שטח שלו מתגוררים בני אדם רבים.באזורים אלו מתקיים שילוב של תנאי טבע עם מעשי האדם – שילוב זה איפשר את ההתיישבות בהם ואת גידול אוכלוסייתם.האמצעים הטכנולוגים שבני האדם פיתחו במהלך ההיסטוריה האנושים סייעו להם להתמודד עם קשיים שתנאי הטבע הציבו לפניהם , וכך הם הצליחו להרחיב עוד ועוד את האזורים המיושבים.

  ככל שתנאי האזור קשים יהיו פחות תושבים שם ולהיפך ככל שתנאי האזור נוחים, יהיו יותר תושבים שם.ככל שהאקלים קשה יותר והטופוגרפיה גבוהה יותר פחות אנשים ילכו, ולהיפך ככל שהאקלים יהיה נוח יותר והטופוגרפיה נמוכה יותר אנשים ילכו.

  אזורי המדבריות (אוסטרליה, ערב-הסעודית,מרוקו,מצרים)-מיעוט במשקעים,חום כבד,טמפרטורות קיצוניות – בלילה קר מאוד וביום חם מאוד,יש מחסור חמור במים,מיעוט קרקע לחקלאות.מיעוט בצמחייה טבעית.תופעות הקשורות לאדם – אי נוחות גופנית בשל החום,אוכלוסיה מתפרנסת בעיקר מגידול בעלי חיים,רוב התושבים נוודים,מקורות פרנסה מועטים,אורח חיים מסורתי.הגורמים לריכוזי אוכלוסיה צפופים באזור - *מים:האוכלוסייה מתרכזת בעיקר בנאות מדבר+לאורך מקורות מים/נהרות(עוד בעבר הקדום).*אוצרות טבע:דוגמה בולטת לכך היא הנפט שהתגלה בכמויות באזור הזה.ההכנסה גבוהה בעבור הנפט(בעיקר בארצות ערב).*תיירות:נופי המדבר משמשים כמוקדי משיכה לתיירים.תהליכי שינוי – התפתחות הישובים תמנע מהמדבר לגדול.ככל שתהיה יותר התיישבות על שטח המדבר הוא יצטמצם.הופכים אזורים שוממים ואזורים פורחים.

  אזורי הקטבים(סקנדינביה,אלסקה,גרינלנד)-מיקום – 70 עד 90 צפון-דרום.תנאים מסורתיים – קור קיצוני,מעט עננים ומשקעים,מיעוט צמחים,מיעוט בעלי חיים, מיעוט קרקעות לגידולים,אזורים מנותקים.תופעות – אור וחושך – 6 חודשי אור ו-6 חודשי חושך. תופעות הקשורות לאדם – חוסר תפקוד של האדם,כאשר קר קשה לזוז.ריכוזי אוכלוסיה – זהב ונפט באזור הארקטי.רוב האסקימואים עברו לאזורי קבע.

  אזורים טרופים(ניגריה,אפריקה,ברזיל) - מיקום – מקו המשווה עד 30 צפון-דרום. תנאים – חום איום,משקעים מעל 500 מ"ל לשנה,גשם כל ימות השנה. תנאים המקשים על ההתיישבות – אקלים טרופי, טמפרטורות גבוהות ,לחות גבוהה, % משקעים גבוה – 1200 מ"ל.נהרות גדולים+עשירים במים,צמחיה סבוכה -> קושי במעבר+עיבוד קרקעות.מינים שונים של בעלי חיים כמו חיידקים,נגיפים וטפילים. תופעות הקשורות לאדם ולמעשיו – בעבר – אי נוחות גופנית.בעבר וגם כיום יש חקלאות נדודים-נותנים לקרקע לנוח ועוברים לקרקע אחרת(3-4 שנים של מנוחה).בתים מוגבהים בגלל ההצפות הרבות.קשיי מעבר בגלל שפע המים+סבך הצמחיים בג'ונגל. הגורמים לריכוזי אוכלוסיה – חקלאות מבוראת להקמת גידולי בשר+בקר.מחצבים:ברזל,נפט ומגנזיום.חשמל מוזל משפע המים=טורבינות.סלילת כבישים. תהליכי שינוי המתרחשים באזור – בירוא יערות גורם לדילול הקרקעות שאינן טובות לחקלאות.נזקים כתוצאה משרפות,שיטפונות והצפות.

  אזורים הרריים – המדרונות התלולים מקשים על המעבר ועל סלילת דרכים.בנוסף,בגלל המדרונות התלולים מי הגשמים זורמים במהירות אל האזורים הנמוכים עוד לפני שהרוו את הקרקע. הקרקע נסחפת במורדות ההרים כלפי מאה, ולכן חלקים נרחבים של אזורי ההרים בנויים מסלעים חשופים.הטמפרטורות באזורים הללו נמוכות יחסית לאלה השוררות באזורים הנמוכים. התוצאה היא שככל שמטפסים לגובה ההרים כך הצמחיים הולכת ומתמעטת.אזורי הפסגות הגבוהות מכוסים בשלג ובקרחונים,ואין בהם צמחייה כלל.באזורי ההרים ככל שעולים לגובה כן האוויר מידלדל וכמות החמצן קטנה.תנאי הטבע הקשים באזורים ההרריים גורמים לכך שהאוכלוסייה באזורים אלה מעטה ודלילה.הגובה הרב מגביל את הפעילות הפיזית של האדם ויוצר קשיי נשימה.לפיכך באוזרים ההררים מצויות רק מעט אוכלוסיות קבועות קטנות.תושבי האזורים ההררים הסתגלו במשך הדורות לדלילות האוויר והם מסוגלים לתפקד היטב בגובה הרב.כאלה הם האינדיאנים החיים בהרי האנדים והטיבטים החיים בהריי ההימאליה.האוכלוסיות המתקיימות באוזרים ההררים הקימו את יישוביהן בעמקים שבין הרכסים הגבוהים, ובדרך כלל התושבים מתפרנסים מגידול בעלי חיים המסוגלים להתקיים באקלים הקשה.

 2. 17-02-2009 22:18 #2
  הסמל האישי של1115557
  24
  4
  17-02-09
  דויד המל
  בן
  פרק 2 –

  מהי גלובליזציה – תהליך כלל-עולמי שבו מוצרים,הון,אנשים,מידע ורעיונות עוברים במהירות ממדינה למדינה,בלי שהמרחק או הגבולות המדיניים יעכבו אותם.כך נוצר מעיין שוק עולמי,גלובלי,אחד,שיש לו השפעה על הכלכלה,הפוליטיקה,התרבות והחברה ברוב מדינות העולם.

  הגורמים לתהליכי הגלובליזציה –
  הגורם הטכנולוגי – קיצור זמן+מרחק,נובע מפיתוח מערכות מידע,פיתו כלי תחבורה(קיצור זמן ההגעה).
  הגורם הפוליטי – ארצות הברית הופכת למעצמת על יחידה וקובעת סדר עולמי חדש – בעבר היו שתי מדינות – האחת היא הגוש של מדינות המערב והשנייה היא הגוש של מדינות המזרח+ברית המועצות.בשנת 1990 אמריקה הפכה למעצמת על וכל העולם מתנהל לפי מה שארצות הברית קובעת.היום יש שינוי מגמה -> התפתחות האיחוד האירופאי וסין.הסינים עולים לשלטון ואוספים את כל העופרת והמתכות בעולם.
  הגורם הכלכלי – שוק חופשי, הבנק העולמי,אירגונים,קרן המטבע העולמי- כולם נמצאים בארצות הברית.היא המובילה להתפתחות,היא גם הגורם המפיץ לצמיחה הכלכלית הכלל עולמית.ככל שהמדינה ענייה יותר ההתערבות של המדינות העולמיות הגדולות גדולה יותר.מדינות המבקשות סיוע, המערכת העולמית עוזרת להם בקשרים כלכליים עולמיים.ביטול נכסים,עידוד יוזמה פרטית.התוצאה – עיקר הפעילות הכלכלית אינה בחסות חברות בינלאומיות.

  מה קורה בעולם הגלובלי? – השפעת הגלובליזציה על הכלכלה – בעבר התבצעה רוב הפעילות הכלכלית בתוך אחת ממדינות העולם או כחלק מהקשרים שבין מדינות העולם.ואילו כיום רוב הפעילות הכלכלית מצוייה בידי אנשים פרטיים או חברות פרטיות, ולעיתים קרובות היא מנותקת מהמדינות שבהן היא מתרחשת.במה זה מתבטא?1.רוב הפעילות הכלכלית העולם עוברת לידי חברות רב לאומיות – בשנת 2005 ועד עכשיו 70% מהפעילות הכלכלית בחברות הרב לאומיות.רובן נמצאות במדינות המפותחות של העולם כי יש שם כוח אדן משכיל ומיומן וגם יש שם מדיה+משאבים.2.הסחר הבין-לאומי מתרחב – הסחר הפיננסי , כלומר המסחר בכספים גדל עוד יותר מהסחר בסחורות ובשירותים.הסחר הפיננסי מתנהל ברובו בבורסות,שהן המוסדות שבהם מוכרים וקונים ניירות ערך שונים כמו מניות.בעזרת תקשורת המחשבים והאינטרנט,תושביהן של כל מדינות העולם יכולים להשתתף במסחר בכל הבורסות הפזורות ברחבי העולם.ואכן,היקפי המסחר בבורסות עצומים והם מסתכמים במיליארדי דולרים ביום.
  3. מיליוני אנשים מהגרים ממקום למקום – בעולם הגלובלי שבו התקצרו המרחקים והזמנים ואפשר למצוא מידע רב על מקומות שונים ברחבי כדור הארץ – מילוני אנשים מהגרים ממקום למקום במטרה לשפר את תנאי חייהם.4. הערים גדולות במספרן ובמספר תושביהן,והשפעתן מתחזקת – כבר כיום מחצית מבני האדם בעולם גרים בערים,ואם תימשך הנהירה הגדולה אל הערים – תוך עשור או שניים יגורו רוב תושבי העולם בערים, והן יהיו גדולות יותר במספרן ובמספר תושביהן.לתהליך זה יש השפעה גדול – על הכפרים שתושביהם עוזבים אותם ,וגם על הערים הקולטות המונים בלי להתכונן לבואם.
  השפעת הגלובליזציה על החברה והתרבות – 1.תרביות עולמית אחידה ומצד שני קבוצות אוכלוסייה ייחודיות ושונות – לגולם יש טעם משותף ואחיד בבגדים,מוזיקה,בידור ועוד.בשנים האחרונות יש חזרה למנהגים קדומים=עולמקומיות.2.תהליכי אמריקניזציה – תהליכי האמריקניזציה מציפים את העולם – קניונים,ג'ינסים,סלנג,פרסומות.3.תרבות הצריכה והקניות – IN ו-OUT ,מותגים.
  השפעת הגלובליזציה על הפוליטיקה – 1. מדינות הלאום נחלשות = דחיפה לכיוון הבינלאומי.קבוצות מיעוט דורשות זכויות:מוסלמים בארצות אירופאיות (צרפת,אנגליה),האיחוד האירופאי:מכס לישראל מוקטן,ללא מכס לתושבי אירופה.2.המדינות מוותרות על חלק מתפקידיהן – לאחר מלחמת העולם השנייה קוב המדינות הפכו למדינות רווחה(מדינות הדואגות לאזרחיה בתחומים חברתיים וכלכליים),זאת מכיוון שהיה משבר כלכלי ,זה היה על מנת לקדם את הסחר.בעקבות הגלובליזציה המדינה מוותרת על תפקידה(לדאוג לאזרחים).השוק הפרטי-מכירת זכויות-לדוגמת כביש חוצה ישראל שנבנה על ידי יזמים פרטיים.המדינה ויתרה על הזכויות שלה לטובת היזמים הפרטיים.
  השפעת הגלובליזציה על בעיות הסביבה – סבל העולם:בעיות סביבתיות בעקבות זיהום הים והאוויר+תעשיה=> חור באוזון,שינויים באקלים,המסת קרחונים,זיהום הקרקע כל אלה הם קשרים מורכבים ובעיתיים.יש דילמה והיא שמצד אחד אומרים שי מידע על מפגעים(סופות,סכנות,רעידות אדמה) ומצד שני בגלל התעשייה והטכנולוגיה,ארה"ב מביאה רק טוב אבל הם לא עושים בארה"ב את הדברים השלילים אלא בעולם השלישי-מזרימים את כל הזוהמה אבל את התוצרת הם מביאים לעולם הטוב יותר.

  התרומה של תהליכי הגלובליזציה – חלק מהמדינות העניות של העולם צומחות ומתפתחות במהירות - מדינות לא מעטות בעולם, שעד לפני מספר שנים לא רב נחשבו למדינות עניות – צומחות ומתפתחות במהירות.תהליכי הגלובליזציה, והחברות הרב-לאומיות שהעבירו את עיקר הייצור למדינות אלה,סיפקו לתושביהן מקומות עבודה,תנאי חיים טובים יותר ותקווה לעתיד מבטיח.שתי מדינות שהצמיחה הכלכלית בולטת בהן במיוחד הם הודו וסין ,והן גם המדינות הגדולות בעולם במספר תושביהן.כוח רב עובר מהגדולים לידי הקטנים – הגלובליזציה מובילה לתזוזה של כוח מהגדולים לידי הקטנים = האינטרנט ואמצעי התקשורת החדשים מחזקים את הצרכן הקטן,את היזם הקטן, את העובד הקטן,את המהגר הקטן ואת גולש האינטרנט הקטן.המדינות ,החברות הרב-לאומיות והשולטים על ההון,אינם יכולים עוד להגביל את זרימת המידע או לבחור את התכנים שיגיעו אל האדם הקטן.הגלובליזציה מעודדת סובלנות ומאפשרת בחירה – אזרחי העולם החיים בכפר הגלובלי מכירים אנשים ממקומות שונים וממדינות שונות – בטיולים,דרך האינטרנט,או דרך מקום העבודה.ההיכרות עם אנשים שונים מובילה לסובלנות,להבנה הדדית וליכולת לקבל את האחר והשונה.ההכרה בכך שבני האדם שונים ושהתרבות של האחר מעניינת מאפשרת את הצמיחה ואת השימור של מנהגים מקומיים וייחודים.

 3. 17-02-2009 22:26 #3
  הסמל האישי שלLove_Dog
  17,989
  7
  10-04-08
  לירן
  Love_Dog מנותק מנהל ראשי וראש צוות ירוק לשעבר
  בן
  סיכום ממש מעולה
  תודה על הפרסום
  יש משהו בבעלי חיים שמוציא אותנו מעצמנו ומוציא אותנו מהזמן ומאפשר לנו לשכוח מהחיים שלנו. - דאגלס קופלנ
  בבני אדם יש רוע, בבעלי חיים אין. - אורנה בנאי

 4. 17-02-2009 22:29 #4
  הסמל האישי שלRent
  20,527
  25
  18-08-08
  דוד
  בן
  סיכום ממש טוב!
  ממש התרשמתי מההרחבה בנושא!
  תודה רבה!
  מפקח קטגוריית תחביבים, קטגוריית אסטרטגיה, פורום היכל התהילה ואחראי צוות פרוייקטים לשעבר


 5. 17-02-2009 22:30 #5
  הסמל האישי של1115557
  24
  4
  17-02-09
  דויד המל
  בן
  כן המורה שלי ... מדהים!

מקרא דרגות:  » יו"ר » מנכ"ל » מנהל ראשי » מפקח » מנהל בכיר » מנהל פורום » צוות תוכן » משתמש כבוד » היכל התהילה » Champ » משקיען כבוד » Winner