• הודעות
 • אשכולות
 • רשומים
 • לייקים
 • מחוברים כרגע
הרשמה לאתר הרשמה באמצעות facebook
פרשת השבוע|

פרשת וארא - נושאי הפרשה+ זמני כניסת ויציאת השבת (:

 1. 20-01-2012 13:18 #1
  21,807
  202
  17-06-09
  ℵסף
  בן
  פרשת וארא

  פרשת וארא היא פרשת השבוע השנייה בספר שמות. מסופר בה על שבע המכות הראשונות מתוך עשר מכות מצרים. היא מתחילה בפרק ו' פסוק ב ומסתיימת בפרק ט' פסוק לה.

  תוכן הפרשה

  הפרשה פותחת בשליחות שמטיל אלוהים על משה לגלות להם את השם המפורש, ולהבטיח להם שהם עומדים להיגאל ממצרים, להיעשות עמו של אלוהים ולבוא אל הארץ המובטחת: ארץ כנען. משה מבצע את השליחות, אבל בני ישראל אינם מקשיבים אל משה "מקוצר רוח ומעבודה קשה". ה' מורה למשה ללכת שוב אל פרעה, ומשה מקשה: "הן בני ישראל לא שמעו אלי, ואיך ישמעני פרעה?".
  סיפור הדברים נפסק לשם תיאור קצר של שושלת משפחת משה ואהרן, שבאים יחד עם תיאור שושלת שבט ראובן ושמעון.
  ה' מטיל על משה ואהרן את השליחות ללכת לפרעה ולדרוש את שחרורם של ישראל ושילוחם ממצרים. אולם הוא מגלה מראש למשה כי פרעה יקשה את ליבו וזאת, מתוך כוונה אלוהית, למען הרבות אותות ומופתים בארץ מצרים. משה מנסה לסרב לקבל את השליחות בתואנה כי הוא "ערל שפתיים", אולם ה' מעמיד לצידו את אחיו אהרן כ"נביא" (לפי רש"י: מתורגמן). בתקופת שליחות זו משה בן 80 ואהרן בן 83 שנה.
  משה ואהרן מבצעים את השליחות ועל פי הוראת ה' הם מבצעים מופת לעיני פרעה ועבדיו לשם אימות שליחותם. אהרן משליך את מטהו לפני פרעה והופכו לנחש. חרטומי מצרים מראים גם הם את כוחם והופכים את מטותיהם לנחשים. אהרן מוכיח את עליונות מטהו בכך שהוא בולע את מטותיהם של החרטומים. פרעה אינו מתרגש וממאן לשלח את העם.
  המשך הפרשה מספרת את סיפורן של שבע מתוך עשר המכות, והן: מכת דם, צפרדע, כינים, ערוב, דבר, שחין וברד.


  סיפור המכות

  מכת דם – אהרון מכה במטהו את היאור, "ויהפכו כל המים אשר ביאור לדם". דגי היאור מתים, וסרחונם מתפשט במצרים.
  מכת צפרדע – אהרן מכה שוב במטהו על מימי מצרים, "ותכס הצפרדע את ארץ מצרים". הצפרדעים עולים ובאים בביתם, בחדר משכבם, ואף בתנורים ובבצקים. פרעה מפציר במשה ואהרן לביטול המכה. המכה מסתיימת, והוא ממשיך להקשות את ליבו.
  מכת כינים – אהרן מכה את עפר הארץ והכינים פושטים על ארץ מצרים באדם ובבהמה. החרטומים מנסים אף הם את כוחם בהולדת כינים, ומשאינם מצליחים הם מכריזים: "אצבע אלוהים היא".
  מכת ערוב – תערובת של חיות שבאו והשחיתו את ארץ מצרים, פרט לארץ גושן בה ישבו בני ישראל. פרעה בא בהצעה לפני משה, להתיר לישראל לעבוד את אלוהיהם בתוך הארץ מבלי לעוזבה. משה מסרב להצעה ופרעה מסכים לשלחם תמורת ביטול מכת ערוב. משה מתפלל עבורו והערוב סר, אבל פרעה שוב מפר את הבטחתו.
  מכת דבר – מגפת דבר מתפשטת בבקרם ובצאנם של המצרים שהיו בשדה, "וימת כל מקנה מצרים, וממקנה בני ישראל לא מת אחד".
  מכת שחין – משה ואהרן לוקחים מלוא חופניהם "פיח כבשן", משליכים השמימה והפיח הופך לשחין אבעבועות באדם ובבהמה. השחין מונע מהחרטומים לעמוד לפני משה.
  מכת ברד – ה' ממטיר ברד כבד מאוד, ואש מתלקחת בתוכו, "אשר לא היה כמוהו במצרים מיום היווסדה". כל האדם והבהמה ששהו בחוץ לביתם מתו, עשב השדה הוכה ועץ השדה נשבר. לבקשת פרעה מתפלל משה להפסקת הברד, ופרעה עומד כרגיל במריו ואינו משלם את ישראל מארצו.


  הפטרה

  מפטירים בנבואתו של יחזקאל על פרעה ומצרים: "הנני עליך פרעה מלך מצרים, התנים (=התנין) הגדול הרובץ בתוך יאוריו". ההפטרה היא בספר יחזקאל, מפרק כ"ח פסוק כה (למנהג יהדות תימן: פסוק כד) עד פרק כ"ט פסוק כא.
  בשנים מסוג בחג, זשג, בחה וזשה פרשת וארא נקראת בשבת ראש חודש שבט וקוראים את הפטרת "השמים כסאי" במקום ההפטרה הרגילה.


  זמני כניסת ויציאת השבת
  [זמני השבת לפי הלוח של אתר ישיבת בית אל]

  ירושלים- כניסת השבת: 16:26 צאת השבת: 17:41 ר"ת: 18:18
  תל אביב- כניסת השבת: 16:41 צאת השבת: 17:42 ר"ת: 18:15
  חיפה- כניסת השבת: 16:30 צאת השבת: 17:40 ר"ת: 18:15
  באר שבע- כניסת השבת: 16:42 צאת השבת: 17:43 ר"ת: 18:19
  צפת- כניסת השבת: 16:27 צאת השבת: 17:38 ר"ת: 18:15


  שבת שלום ומבורך!
  פרשת וארא - נושאי הפרשה+ זמני כניסת ויציאת השבת (:

 2. 20-01-2012 15:03 #2
  8,311
  51
  17-11-09
  יעקב
  srvi12 מנותק מנהל פורומים מכשירי Samsung ויהדות ותורה לשעבר
  בן
  בס"ד
  אשרייך!
  תודה רבה ושבת שלום

 3. 21-01-2012 22:35 #3
  אשרייך!

 4. 21-01-2012 22:48 #4
  21,807
  202
  17-06-09
  ℵסף
  בן
  חזק וברוך (:
  פרשת וארא - נושאי הפרשה+ זמני כניסת ויציאת השבת (:

מקרא דרגות:  » יו"ר » מנכ"ל » מנהל ראשי » מפקח » מנהל בכיר » מנהל פורום » צוותי האתר » משתמש כבוד » היכל התהילה » Champ » משקיען כבוד » Winner